«Χαστούκι» Πολεμιδιότικο στα χασομέρια (vid)

Παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-1… Καρμιώτισσα και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλες 3-3

Είχε τη νίκη στα χέρια της και τελικά… γκελάρε η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν να προηγούνται με δύο γκολ εν τέλει… χάρισαν δύο βαθμούς στην Καρμιώτισσα που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 3-3.

Στο 2ο λεπτό ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι», ενώ στο 45+2΄ο Σουκ έκανε το 1-1. Με δύο γκολ του Κακουλλή (59’,69’) οι πράσινοι έκαναν το 3-1 και έδειχναν έτοιμοι να κάνουν το 2 στα δύο στον φετινό μαραθώνιο.

Ωστόσο, η ομάδα των Πολεμιδιών μείωσε σε 2-3 στο 75’ με τον Ρόσι και ο Λουκίλι έκανε το 3-3 στο 94’.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με το… καλημέρα του πρώτου μέρους η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει με τον Σιπριάνο (2’), ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με το «τριφύλλι» στο στήθος. Ο Μάθιους έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Βραζιλιάνο μπακ που με δυνατό συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι «πράσινοι» πήραν ψυχολογία από το πολύ καλό ξεκίνημα και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού το πρώτο δεκάλεπτο.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μη βρίσκουν χώρους. Πέρα από τη φάση του γκολ, δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι, με την Ομόνοια νε έχει κυρίως την κατοχή αλλά να μη γίνεται απειλητική.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2’) η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε να μερουσιώσεις την πρώτη πολύ καλή της φάση στο παιχνίδι σε γκολ. Ο Σουκ, μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια ξέφυγε από τον Κουλιμπαλί και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα έδωσε ψυχολογία στο σύνολο του Μπράτου που απείλησε ξανά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ρόσι, το σουτ του όμως ήταν εκτός εστίας.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Καρμιώτισσα οπισθοχώρησε, με σκοπό να κρατήσει την Ομόνοια μακριά από την εστία της και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Ο Σωφρόνης Αυγουστή έριξε στο παιχνίδι Κακουλλή και Κασάμα για να… ανεβάσει ταχύτητα το «τριφύλλι» και να ψ’αξει το δεύτερο γκολ.

Κάτι που πέτυχε με τον Κύπριο φορ στο 59ο λεπτό με τον Κακουλλή να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα και να δίνει προβάδισμα στην Ομόνοια. Ο 22χρονος μπήκε στην περιοχή έκανε την προσποίηση στον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα (69’) ο Κακουλλής πέτυχε δεύτερο προσωπικό του γκολ, μετά από κλέψιμο του Κασάμα και κούρσα του Σεμέδο που γύρισε στον Κύπριο φορ γράφοντας το 1-3.

Η Καρμίωτισσα όμως δεν παραδόθηκε και στο 75’ απάντησε, μετά από πρέσινγκ του Τσουκαλά στο Μπεζούς η μπάλα πήγε στο Ρόσι που με δυνατό πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Φαμπιάνο. Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Φουρ να πιάνει την κεφαλιά και να σώζει, πριν ο Λουκίλι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίσει σε 3-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Έτσι μετά από έναν επεισοδιακό αγώνα με έξι γκολ, οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Το 24sports σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ΕΔΩ.