Ομόνοια: Το τελευταίο δεκάλεπτο την πληγώνει

Έχασε 11 βαθμούς από τέρματα των τελευταίων 10 λεπτών

Η Ομόνοια έχασε χθες από τον Απόλλωνα με 1-0 στο Τσίρειο στάδιο με τέρμα το οποίο ήρθε στο 90’+2 της αναμέτρησης από τον Τσάρλισον Μπένσοπ. Αυτό δεν ήταν το μοναδικό τέρμα που δέχθηκε το «τριφύλλι» στα τελευταία στάδια μίας αναμέτρησης, ενώ αντίθετα και οι τρεις φετινές της ήττες στο πρωτάθλημα, προήρθαν με γκολ του αντιπάλου στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ομόνοια διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος καθώς δέχθηκε μόλις 15 τέρματα έως σήμερα, εκ των οποίων όμως, τα 5 μετά το 80’.

Στην ήττα από την Νέα Σαλαμίνα με 1-2 οι «Ερυθρόλευκοι» σκόραραν στο 80’ το δεύτερο τους τέρμα, όπως στο ίδιο λεπτό σκόραρε και ο Ολυμπιακός όταν οι «Πράσινοι» είχαν χάσει με 0-1.

Από εκεί και πέρα τέρμα δέχθηκε στο 90’+2 από την ΑΕΛ στο Τσίρειο με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 1-1, ενώ παραβιάστηκε η εστία της και στο 87’ από την Καρμιώτισσα, επικρατώντας με 5-1.

Κάποιες φορές είναι θέμα τύχης, συγκυριών αλλά και συγκέντρωσης. Σε όλες τις περιπτώσεις η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ θα μπορούσε να λειτουργήσει λίγο καλύτερα και να αποφύγει το τέρμα που δέχθηκε. Είναι δεδομένο πως φάσεις σαν την χθεσινή απασχολούν την ομάδα και ο Χένινγκ Μπεργκ μαζί με τους ποδοσφαιριστές του θα αναλύσουν το παιχνίδι, τι πήγε λάθος και τι πρέπει να διορθώσουν.