Σκόρπισε τις ελπίδες του Εθνικού η Ομόνοια

Νίκη στο ρελαντί για τους «πράσινους» που κράτησαν την ομάδα της Άχνας στο -8 από τη Δόξα

Νίκη μικρής σημασίας για τους «πράσινους» που επικράτησαν του Εθνικού με 1-0 στο ΓΣΠ.  Το συγκρότημα του Νιλ Λένον σε ένα παιχνίδι με λιγοστό θέαμα κατάφερε να πάρει το τρίποντο που δίνει ακόμα περισσότερη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας ενώ βάζει ακόμα πιο δύσκολα στην προσπάθεια του Εθνικού για παραμονή στην A' κατηγορία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κακουλλής στο 83’.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Εθνικός που έβαλε πίεση στην Ομόνοια θέλοντας να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους με τον Ζάκπα να κάνει το πλασέ από τα αριστερά και τον Κυριακίδη να αποκρούει ενστικτωδώς με τα πόδια.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους πράσινους να παίρνουν σιγά-σιγά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Κακουλλή στη κορυφή της επίθεσης.

Η επόμενη καλή στιγμή άνηκε και πάλι στην ομάδα της Άχνας στο 31’, με τον Ζάκπα να φεύγει και πάλι στη πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, να κάνει το σουτ από δύσκολη θέση, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον πορτιέρο των πρασίνων.

4 λεπτά μετά το συγκρότημα του Λένον απάντησε για πρώτη φορά με τον Μποτεάκ να κάνει το σουτ στη κίνηση από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Χριστοδούλου. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Κάπως καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος η Ομόνοια με την κεφαλιά του Λανγκ η οποία κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, να είναι η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη στο 54’.

Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Μ. Ηλία να κάνει το σουτ από δύσκολη θέση και τον Κυριακίδη να είναι σωστά τοποθετημένος και να αποκρούει.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με πολλές μονομαχίες και το τριφύλλι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περεταίρω την εστία του Χριστοδούλου. Στο 70ο λεπτό ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή υπέδειξε πέναλτι για τους γηπεδούχους για παράβαση του Άδωνη στα όρια τη περιοχής πάνω στον Μποτεάκ, όμως μετά από έλεγχο του VAR η παράβαση ήταν έκτος περιοχής και έτσι δόθηκε φάουλ.

Στο 77ο λεπτό ο Ζάκπα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του αφού βρέθηκε για 3η φορά απέναντι από τον Κυριακίδη αλλά δεν μπόρεσε και πάλι να νικήσει τον πορτιέρο της Ομόνοιας ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 83' η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Λοΐζου που έβγαλε μόνο τον Κακουλλή, με τον τελευταίο να πλασάρει ιδανικά και να γράφει το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός πίεσε για την ισοφάριση, δίχως όμως αποτέλεσμα και έτσι το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ που έδωσε στην Ομόνοια το τρίποντο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Κυριακίδης, Κίκο, Λανγκ, Παναγιώτου, Χούμποτσαν (57' Σέχου), Χαραλάμπους, Μπασιρού (46' Μίξ), Χρίστου (57' Λοΐζου), Μποτεάκ (82' Σάββα), Λοβέρα (74' Παπουλλής), Κακουλλής.

Εθνικός Άχνας (Αντρέι Ράζντρε): Χριστοδούλου, Άδωνη, Περατικός, Άμπραχαμ, Μ. Ηλία (90' Ελουντού), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Ιωάννου, Μάζουρεκ (59' Ντόλεζαλ), Ντούρις.

Σκόρερ: 83' Κακουλλής / -

Κίτρινες: 33' Χαραλάμπους, 69' Σέχου13' Μ. Ηλία

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή