Ομόνοια-Δόξα 2-4: Φιλική ήττα με ανεπίσημο ντεμπούτο Χουμποτσάν

Ο Σλοβάκος έπαιξε για 30 λεπτά όπως και ο Φάνος Κατελάρης

Η Ομόνοια ηττήθηκε με 4-2 από τη Δόξα σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «Ηλίας Πούλλος», στην απουσία των διεθνών.

Και τα δυο γκολ των «πρασίνων» σημείωσε ο Μίκου. Το ανεπίσημο του ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Τόμας Χουμποτσάν ο οποίος αγωνίστηκε για ένα μισάωρο. Για 30 λεπτά αγωνίστηκε και ο Φάνος Κατελάρης.

Ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε διάφορες δοκιμές στο φιλικό, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε 19 ποδοσφαιριστές.

Ομόνοια: Νικολάου, Λούφτνερ (61’ Χουμποτσάν), Παναγιώτου, Λέσιακς (70’ Μανρίκε), Μαυρίας (61’ Περέιρα), Γκόμες (61’ Κατελάρης), Γκόμεθ (46΄ Ορτέγκα), Τιάγκο (70’ Χαραλάμπους), Εζρά (46’ Χριστοφή), Μποτεάκ, Νταρμπισάιαρ (46’ Μίκου).

Ενημέρωση για το παιχνίδι από το γραφείο Τύπου των «πρασίνων»:

90' Τέλος του αγώνα.

85' Γκολ, 2-4. Σκοράρει η Δόξα με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα.

84' Δυνατό σουτ από τον Μίκου, απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας.

82': Δοκάρι για την Ομόνοια με πλασέ του Χαραλάμπους.

79': Γκολ, 2-3. Με πανομοιότυπο τρόπο όπως και στο πρώτο γκολ, η Ομόνοια σκοράρει ξανά με τον Μίκου.

78': Συρτό σουτ από τον Κατελάρη, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

75': Ο Χριστοφή επιχείρησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε έξω.

73': Ωραίος συνδυασμός Ορτέγκα-Μίκου, με τον Κολομβιανό να δοκιμάζει σουτ και τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

71' Γκολ, 1-3. Σκοράρει ο Μίκου με κοντινή προβολή.

70': Μναρίκε και Χαραλάμπους αντί Λέσιακς και Τιάγκο.

64': Απόκρουση του Νικολάου σε σουτ εντός περιοχής.

63': 0-3 για τη Δόξα με κοντινό πλασέ.

62' Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Σλοβάκο.

61': Περέιρα, Χουμποτσάν και Κατελάρης αντί Μαυρία, Λούφτνερ και Γκόμες.

54': Σουτ του Μποτεάκ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Χριστοφή, Ορτέγκα και Μίκου αντί Εζρά, Γκόμεθ και Νταρμπισάιαρ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44' Σουτ για τη Δόξα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Νικολάου.

34' Ο Νταρμπισάιαρ βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα.

33': Γυριστό σουτ από τον Τιάγκο, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

31': Σουτ από τον Τιάγκο, λίγο έξω η μπάλα.

20' Με σουτ του Παπαφώτη γίνεται το 0-2 για τη Δόξα.

15' Φαλτσαριστό σουτ από τον Μποτεάκ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

14' Ευκαιρία για τη Δόξα με μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

8' Γκολ, 0-1. Ανοίγει το σκορ η Δόξα με συρτό σουτ.

7' Σουτ του Γκόμεθ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

1' Άρχισε ο αγώνας.

-2 Στον πάγκο βρίσκεται το τελευταίο απόκτημας της Ομόνοιας, Τόμας Χουμποτσάν. Ίσως πάρει κάποια λεπτά ο Σλοβάκος.

Η ενδεκάδα της Ομόνοιας: Νικολάου, Λούφτνερ, Παναγιώτου, Μαυρίας, Λέσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Εζρά, Μποτεάκ και Ντάρμπισαϊαρ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χρυσοστόμου (τ), Περέιρα, Μανρίκε, Μίκου, Χούμπτοτσαν, Ορτέγκα, Κατελάρης, Λοϊζου, Χαραλάμπους και Χριστοφή.