Ήττα από τους Βάσκους… τρίτη θέση μόνο με θαύμα (vid)

Η Ομόνοια θέλει νίκη με 3-0 στη Μολδαβία για να «κλέψει» την 3η θέση από τη Σέριφ

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια που γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» στο ντεμπούτο του Γιανίκ Φερέρα στον πάγκο, υπέκυψαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου και πλέον καλούνται να κάνουν την υπέρβαση στη Μολδαβία κόντρα στη Σέριφ, για να πάρουν την πρόκριση. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ναβάρο 45+2’ και Μέντεθ 60’.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ρεάλ Σοσιεδάδ που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της αναγκάζοντας την Ομόνοια να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τους Ισπανούς στο 17’, με τον Κούμπο να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους με τον Ιγιαραμέντι να εκμεταλλεύεται το λάθος του Χαραλάμπους στον άξονα, να βγάζει τον Ναβάρο απέναντι από τον Ουζόχο και τον φορ των Ισπανών να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Στη συνέχεια το συγκρότημα του Γιανίκ Φερέρα ισορρόπησε το παιχνίδι, κράτησε περισσότερο μπάλα, δίχως όμως να απειλήσει την εστία του Ρεμίρο.

Στο 35’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Ρίκο να επιχειρεί το σουτ στη κίνηση από τα αριστερά και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Οκτώ λεπτά μετά η Σοσιεδάδ έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο Α’ μέρος, με τον Ναβάρο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών της Ομόνοιας σε κόρνερ του Κούμπο, να κάνει το σουτ  στη κίνηση και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Λίγα λεπτά μετά όμως, στο 45+2’, ο πρωταγωνιστής της προηγούμενης φάσης, πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Ιγιαραμέντι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους Ισπανούς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ.

Β’ Ημίχρονο

Με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει την ισοφάριση ξεκίνησε το Β’ μέρος στο ΓΣΠ.

Στο 54’ ο Παπουλής ανατράπηκε από τον Ρεμίρο μέσα στη περιοχή με τον Ούγγρο διαιτητή να λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή ο πορτιέρο των Βάσκων φαίνεται να βρίσκει τον επιθετικό των «πρασίνων».

Μόλις στη πρώτη της επίσκεψη στη περιοχή του Ουζόχο στην επανάληψη, η Ρεάλ Σοσιεδάδ διπλασίασε το προβάδισμα της στο 60’, με τον Ναβάρο να πασάρει στον Μέντεθ που βρισκόταν στο ύψος της περιοχής και τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να γράφει το 2-0 για την ομάδα του.

Με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα δύο τερμάτων, η Ομόνοια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και έχασε καλή ευκαιρία στο 75’ με τον Κακουλλή να κάνει το σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ρεμίρο.

Τρία λεπτά πριν το 90’, οι «πράσινοι» έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία, με τον Παπουλή να βγάζει τον Ανσαριφάρντ απέναντι από τον Ρεμίρο και τον πορτιέρο των Ισπανών να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Έτσι η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε τη νίκη και πλέον η Ομόνοια καλείται να ξεπεράσει τον εαυτό της για να πάρει την πρόκριση μέσα στη Μολδαβία.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους (80' Παναγιώτου), Λανγκ, Μίλετιτς (64' Γιούστε), Λέτσιακς, Κασάμα, Χάμπος (72' Κούσουλος), Μπάρκερ (46' Παπουλής), Μπρούνο (64' Ανσαριφάρντ), Μπέζους, Κακουλλής.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ιγιαραμέντι (81' Τουριέντες), Ζουλμπέντια, Ελουστόντο, Μερίνο (46' Μέντεθ), Κούμπο (46' Μα΄ριν), Ρίκο (69' Αραμπάρι), Γκεβάρα, Ναβάρο, Πατσέκο, Καρρικαμπούρου (69' Μαγκουνασελάγια).

Σκόρερ: - / 45' Ναβάρο, 60' Μέντεθ

Κίτρινες: 50' Χάμπος, 54' Παπουλής, 88' Κασάμα / 73' Ιγιαραμέντ84' Μέντεθ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ταμάς Μπογκνάρ

VAR: Πιοτρ Λάσικ