Ομόνοια: Πως έγινε αυτό…

Μ' αυτά και μ' αυτά ήρθε άλλη μια ήττα από τον ΑΠΟΕΛ

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

«Παιχνίδι της χρονιάς» χαρακτηριζόταν από όλους στην Ομόνοια ο πρώτος αγώνας κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο οι «πράσινοι» φάνηκαν ασυνεπείς σε αυτό το κρίσιμο ραντεβού γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 μπροστά από το δικό τους κοινό, αποτέλεσμα που βάζει σε δύσκολη θέση την ομάδα ενόψει και του επαναληπτικού.

Η Ομόνοια πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο καταφέρνοντας να επιβληθεί κατά κράτος του ΑΠΟΕΛ σε όλους τους τομείς. Η εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, το ασφυκτικό επιθετικό πρέσινγκ και τα πολλά τρεξίματα ανάγκασαν τους «γαλαζοκίτρινους» να περιοριστούν σε παθητικό ρόλο. Οι παίκτες του τριφυλλιού έπαιρναν όλες τις δεύτερες μπαλιές και κατάφεραν συνεχώς να ανακτούν την κατοχή, χωρίς να δίνουν το δικαίωμα στον ΑΠΟΕΛ να γίνει επικίνδυνος.

Τα στημένα αποδείχτηκαν η «αχίλλειος πτέρνα» της Ομόνοιας

Οι κορυφαίοι της Ομόνοιας στο 1ο ημίχρονο Παπουλής και Ανσαριφάρντ δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, με τον Ιρανό να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ στο 28’ και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα κλείσει ιδανικά για την Ομόνοια όμως ήρθε το 44ο λεπτό όπου ο Ιταλός διαιτητής απέβαλε το Σωφρόνη με κόκκινη κάρτα. Δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έγινε εκείνη τη στιγμή ωστόσο το δεδομένο είναι ότι η Ομόνοια επηρεάστηκε σε ένα βαθμό στην επανάληψη από την απουσία του Κύπριου τεχνικού από τον πάγκο.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ευκαιρία του Κούσουλου στο 46΄, ο οποίος είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον Μπέλετς ασταθώς. Λίγα λεπτά αργότερα στο 52’ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει από ένα κόρνερ χωρίς να ζοριστεί και ιδιαίτερα. Τα ματσαρίσματα που έκαναν οι παίκτες της Ομόνοιας στη συγκεκριμένη φάση ήταν τραγικά, καθώς βρέθηκε ο Μπασιρού να μαρκάρει τον ψηλό Καρώ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Πολύ άσχημη ήταν και η αμυντική συμπεριφορά στην εκτέλεση φάουλ του 58’ όταν ο Κονσταντίνοφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, με τον Ιταλό να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ.

Στο 69΄ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες και υπήρχαν οι προϋποθέσεις για την Ομόνοια να ασκήσει πίεση και να ψάξει ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν μπόρεσε να το πράξει. Ο πολύ καλός Παπουλής κουράστηκε και αντικαταστάθηκε ένα λεπτό πριν την αποβολή, ενώ οι δυνάμεις του Ανσαριφάρντ δεν ήταν οι ίδιες με αυτές του 1ου ημιχρόνου. Οι αλλαγές από τον πάγκο δεν έδωσαν την έξτρα ώθηση που ήθελε η Ομόνοια και μοιραία το παιχνίδι κύλησε μέχρι τα τελευταία  λεπτά χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του ΑΠΟΕΛ. Δεν έφτανε η μη αξιοποίηση του αριθμητικού πλεονεκτήματος, ήρθε στο 85’ και δεύτερο γκολ από τον ΑΠΟΕΛ από άλλο ένα κόρνερ. Η άμυνα έμεινε εκτεθειμένη για άλλη μια φορά σε στημένο. Ντβάλι και Ντάλσιο ήταν αμαρκάριστοι στο 2ο δοκάρι έχοντας ανάμεσά τους τον Λέτσιακς, με τον Πορτογάλο να σκοράρει από κοντά και να δίνει τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ.

Πολλοί αναρωτιούνται ακόμη πως κατάφερε η Ομόνοια να χάσει το ματς, παρότι έκανε ένα φανταστικό πρωτο ημίχρονο και δεν δέχτηκε μεγάλη πίεση στην επανάληψη. Πλήγωσε πολύ ο τρόπος με τον οποίο ήρθε αυτή η ήττα. Γνώριζαν όλοι στην Ομόνοια ότι ο ΑΠΟΕΛ είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στα στημένα όμως και όμως οι «πράσινοι» δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι για να αντιμετωπίσουν αυτό το μεγάλο ατού των «γαλαζοκιτρίνων».

Η πρόκριση στα ημιτελικά έχει δυσκολέψει όμως υπάρχει και 2ο παιχνίδι όπου η Ομόνοια θα πάει για να παίξει τα ρέστα της. Για να μπορέσει ωστόσο να διεκδικήσει με αξιώσεις την ανατροπή θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι της και πρωτίστως να μην κάνει νέα παιδικά «δώρα» στον αντίπαλο.