Ομόνοια: «Ήταν ένας θρίαμβος! Το τι έγινε δεν περιγράφεται με λόγια»

Τα ματς με την Σλάβια Σόφιας θυμάται μέσω αφιερώματος

Τα ματς με την Σλάβια Σόφιας θυμάται η Ομόνοια μέσω αφιερώματος στην ιστοσελίδα των πρασίνων.

Πρόκειται για τη μόλις δεύτερη συμμετοχή των πρασίνων στο Κύπελλο Κυπελλούχων στο παρελθόν (1990) και παρόλο που ήταν αουτσάιντερ η Ομόνοια, πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-4.

Αναλυτικά:

Μόλις στη δεύτερη συμμετοχή της στο Κύπελλο Κυπελλούχων, η Oμόνοια κατάφερε να πάρει την παρθενική της πρόκριση σε ένα ζευγάρι όπου ήταν θεωρητικά το αουτσάιντερ. Η ομάδα μας είχε αποκλείσει την Βουλγαρική Σλάβια Σόφιας με συνολικό σκορ 5-4.

Στο παιχνίδι της Βουλγαρίας βρέθηκαν στο γήπεδο 12 χιλιάδες οπαδοί. Με ένα γρήγορο γκολ του Πέτκοφ στο 5′ οι Βούλγαροι πήραν προβάδισμα. Οι «πράσινοι» του Χέλμουντ Σενέκοβιτς, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην επανάληψη με τον Μίτσνετς στο 68′ βάζοντας γερά θεμέλια στην υπόθεση πρόκριση. Το γκολ της νίκης για τη Σλάβια σημείωσε ο Βαλεντίν Ιγνάτοφ, στο 82′, με γυριστό σουτ. Ωστόσο, η πόρτα της πρόκρισης για την Ομόνοια ήταν ανοικτή.

Η ενδεκάδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στον πρώτο αγώνα: Ανδρέας Χαρίτου, Γιάννος Καλοθέου, Κούλλης Ιακώβου, Σωτήρης Τσίκκος, Γιώργος Χριστοδούλου, Στέλιος Χαριλάου «Μαυροφτής», Ευαγόρας Χριστοφή, Κώστας Πέτσας, Ανδρέας Ανδρέου «Σάκης» (90′ Κώστας Μαλέκκος), Ανδρέας Γιατρού, Τίμπορ Μίτσινετς, Ζντένεκ Κόουκαλ, Πανίκος Ξιούρουππας.

Ο επαναληπτικός στη Λευκωσία έγινε στο Μακάρειο μπροστά από 18 χιλιάδες Ομονοιάτες και η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση. Ποιος μπορεί αλήθεια να ξεχάσει αυτή τη μεγάλη βραδιά που έζησαν τόσο οι παίκτες όσο και οι φίλαθλοι της Ομόνοιας;

Μόλις στο 3′ ο Μίτσινετς με κτύπημα πέναλτι σημείωσε το 1-0 και από εκείνη τη στιγμή η Ομόνοια είχε την πρόκριση στα χέρια της. Όμως, η Σλάβια αντέδρασε και στο 10′ ο Κίροφ σημείωσε το 1-1 αναγκάζοντας έτσι τους «πράσινους» να δουλέψουν ακόμη πιο σκληρά στο γήπεδο για να πάρουν αυτό που τόσο πολύ ήθελαν. Στο 51′ ο Ξιούρουππας έκανε το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, εκεί όπου οι Βούλγαροι με γκολ στο 109′ από τον Ντεμερνίεφ, με εκτέλεση πέναλτι, έκαναν το 2-2 και αγκάλιασαν την πρόκριση. Ωστόσο, η Ομόνοια δεν σταμάτησε ποτέ να πιστεύει στην πρόκριση και με την ορμή του κόσμου της κατάφερε να φέρει τα πάνω – κάτω. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιάννος Καλοθέου σκόραρε με σουτ από τα 40 μέτρα και στο 118′, μετά από κτύπημα κόρνερ, η μπάλα έσκασε στην περιοχή της Σλάβια και ο Γιάννος Καλοθέου με απαράμιλλο πάθος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας μια αξέχαστη και ιστορική ανατροπή.

Το τι έγινε στο γήπεδο εκείνο το βράδυ δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια. Ήταν για την Ομόνοια ένας θρίαμβος!

Η ενδεκάδα της Ομόνοια στον δεύτερο αγώνα: Ανδρέας Χαρίτου, Γιάννος Καλοθέου, Κούλλης Ιακώβου, Στέλιος Χαριλάου «Μαυροφτής», Ευαγόρας Χριστοφή, Κώστας Πέτσας, Ανδρέας Ανδρέου «Κάντηλος» (120′ Ανδρέας Ανδρέου «Σάκης»), Ανδρέας Γιατρού, Τίμπορ Μίτσινετς, Ζντένεκ Κόουκαλ, Πανίκος Ξιούρουππας.