Ομόνοια: Φιλική ήττα από την ΑΕΚ Αθηνών

Οι «πράσινοι» έχασαν με 0-2

Την ήττα με 0-2 δέχθηκε η Ομόνοια από την ΑΕΚ Αθηνών σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν μπάλα και να επιτεθούν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Παράλληλα και στα δύο γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι υπήρξε αμυντική αδράνεια. Για την ομάδα του Αλμέιδα σκόραραν οι Πινέδα (21’) και Μάνταλος (65’).

Α’ Ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα και είχε αρκετή διάθεση να επιτεθεί από τα πρώτα στάδια του αγώνα. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε δοκάρι στο 11’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ.

Η Ομόνοια δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα αλλά στο 18’ και 19’ προσπάθησε να απειλήσει με δύο σουτ των Παπουλή και Μιξ τα οποία ήταν αρκετά άστοχα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21’ με ένα κεραυνό του Πινέδα εκτός περιοχής.

Μετά το 40’ οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και κατέγραψαν τρεις τελικές προσπάθειες. Στο 41’ ο Κακουλλής πήρε την κεφαλιά και ο Στάνκοβιτς απέκρουσε. Στην επαναφορά ο Μπρούνο έκανε το σουτ και ο κίπερ της ΑΕΚ είπε και πάλι «όχι». Στο 43’ ο Βραζιλιάνος επιχείρησε να απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Β’ Ημίχρονο

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για την ΑΕΚ. Ο Πινέδα βρέθηκε φάτσα με τον Φαμπιάνο και ο τελευταίος πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση στερώντας από τον Μεξικανό να σκοράρει για δεύτερη φορά.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 65’ με τον Μάνταλο. Ο Έλληνας διεθνής κουβάλησε αρκετά μέτρα την μπάλα και με δυνατό πλασέ σκόραρε μέσα από την περιοχή παρά την προσπάθεια του Φαμπιάνο.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις με επελάσεις από τους Μπρούνο και Λοΐζου χωρίς όμως να έχουν αποτέλεσμα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 0-2 να είναι και το τελικό σκορ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

90+2' Λήξη του αγώνα

90' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

82' Παναγιώτου στη θέση του Λέτσιακς

80' Τελευταίο δεκάλεπτο

70' Ψάλτης αντί του Μάθιους

66' Γιούστε αντί του Μίλετιτς και Χαραλάμπους αντί του Μιξ

66' Πέντε αλλαγές για την ΑΕΚ

65' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μάνταλος κουβάλησε την μπάλα αρκετά με΄τρα και με δυνατό πλασέ σκόραρε μέσα από την περιοχή παρά την προσπάθεια του Φαμπιάνο

64' Σουτ του Γκατσίνοβιτς, αρκετά αδύναμο και α΄στοχο

62' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, εκτός οι Παπουλής και Κακουλλής, μέσα οι Σάββα και Μάταβζ

55' Εξαιρετική απόκρουση από τον Φαμπιάνο σε τετ α τετ με τον Πινέδα!

54' Στη θέση του ο Λοΐζου

53' Αποχωρεί τραυματίας ο Μπάρκερ

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

43' Πλασέ από τον Μπρούνο μέσα από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

41' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια με Κακουλλή και Μπρούνο

40' Πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

30' Ημίωρο στο ΓΣΠ

26' Σουτ του Γκατσίνοβιτς, μαζεύει εύκολα ο Φαμπιάνο

21' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ. Ο Πινέδα με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Φαμπιάνο

19' Σουτ από τον Μιξ αλλά η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια

18' Σουτ του Παπουλή, πολύ άστοχο

11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ και η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!

7' Πιο ορεξάτη η ΑΕΚ στα πρώτα στάδια του αγώνα

4' Δυνατό σουτ από τον Τσούμπερ, δεν ανησυχεί τον Φαμπιάνο

1' Σέντρα στο παιχνίδι

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων

Ομόνοια (Ν. Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Μπάρκερ, Παπουλής, Μπρούνο, Κακουλλής.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο