Παγωμάρα...

Από πράσινη... μαύρη Κυριακή

Σοκ στο ΓΣΠ κι αυτό γιατί ο Εθνικός πήρε μια τεράστια νίκη με 1-2 κόντρα στην Ομόνοια μέσα στο ΓΣΠ και βάζει περαιτέρω φωτιά στην κούρσα για τον τίτλο. Η αχνιώτικη ομάδα προηγήθηκε με το μακρινό σουτ του Χριστοφή, ισοφάρισε ο Ματ με πέναλτι και εκεί που η Ομόνοια έψαχνε το 2ο γκολ, ήρθε η παράβαση και ο Μαρκόσκι έκανε το 1-2.

Α’ Ημίχρονο

Με διάθεση μπήκε η Ομόνοια και έψαξε ένα γρήγορο γκολ για να ζεστάνει τους οπαδούς της από το κρύο που επικρατούσε σήμερα το απόγευμα στην πρωτεύουσα. Ο Εθνικός είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και έτσι οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν αρκετά στην δημιουργία φάσεων.

Στο 35’ είδαμε την πρώτη κλασσική φάση στο ματς και ήταν για τους γηπεδούχους όταν από την πολύ ωραία μπαλιά του Ορτέγα, ο Ντάρμπισαϊαρ κατέβασε και έκανε το πλασέ αλλά έσωσε με τα πόδια ο Μπογκατίνοφ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ματ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, ωστόσο ήταν άστοχο και σπατάλησε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 53’ έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ όταν από το γύρισμα του Μποτεάκ, ο Τζιωνής βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 59ο λεπτό ο Εθνικός πάγωσε το ΓΣΠ με τον Χριστοφή ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Παντιλιμόν δεν υπολόγισε καλά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Στο 73’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κορρέα και ο Ντάρμπισαϊαρ και έκανε το 1-1.

Ωστόσο δεν πέρασαν τρία λεπτά και ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι για παράβαση στον Μαρκόφσκι ο οποίος δεν αστόχησε από τα 1 βήματα και έκανε το 1-2.

Το πάλεψε η Ομόνοια μέχρι τέλους αλλά δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-3 καθώς ο Μιγκελίτο έδωσε πάσα στον Κονέ ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Διακρίθηκαν: Η ανασταλτική λειτουργία του Εθνικού, πάλεψαν σε κάθε φάση ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές που ο Μπογκατίνοφ χρειάστηκε να σώσει την εστία του. Από πλευράς Ομόνοιας διακρίθηκε ο... κόσμος της που προσπάθησε να σπρώξει την ομάδα στην νίκη, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Απογοήτευσαν: Οι πολλές φορές που οι πράσινοι έχασαν την μπάλα με αβίαστα λάθη. Παράλληλα, απογοήτευσε αρκετά η εικόνα των γηπεδούχων στο 1ο ημίχρονο, άργησαν πολύ να μπουν στο παιχνίδι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ομόνοια: Παντίλιμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Μαυρίας, Β. Γκόμες, Γκόμεθ (Τζιωνής 14'), Ορτέγα (Ακιντόλα 63'), Μποτεάκ, Τιάγκο (Μίκου 77'), Ντάρμπισαϊαρ

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρντ, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Ντειβίσον, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι (Κονέ 65'), Κυπριανού (Φοινίρης 87'), Χριστοφή, Κορρέα, Ίλια Μαρκόσκι (Ηλία 80')

Σκόρερς: Ντάρμπισαϊαρ / Χριστοφή, Μαρκόσκι

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Κορρέα, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι