Ομόνοια: Ενημέρωση για τους επτά διεθνείς

Ανάρτηση από τους «πράσινους»

Επτά διεθνείς ποδοσφαιριστές μας συμμετείχαν με την Εθνική τους ομάδα σε παιχνίδια για τις πρώτες αγωνιστικές των ομίλων του Nations League και του Africa Cup of Nations. Αγώνες είχαμε και για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ21 με έναν ποδοσφαιριστή μας να συμμετέχει.

Εθνική Κύπρου

Η Κύπρος έχασε με 0-2 από το Κόσοβο, ενώ έφερε ισοπαλία 0-0 με τη Βόρειο Ιρλανδία. Στην ήττα από τους Κοσοβάρους βασικοί ήταν οι Παπουλής και Παναγιώτου, με τους Λοΐζου και Κακουλλή να περνούν στον αγώνα ως αλλαγή για περίπου ένα 20λεπτο. Στο παιχνίδι με τη Βόρειο Ιρλανδία φανέλα βασικού πήρε ο Λοΐζου, ενώ οι Παναγιώτου, Παπουλής και Κακουλλής πέρασαν στο ματς ως αλλαγή στο β’ ημίχρονο.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Κύπρο είναι καθορισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη, εκτός έδρας απέναντι στην Ελλάδα, στις 21:45.

Ουγγαρία

Ο Άνταμ Λανγκ αγωνίστηκε για 90 λεπτά στη σπουδαία νίκη της Ουγγαρίας με 1-0 επί της Αγγλίας. Απόψε η Ουγγαρία παίζει εκτός έδρας με την Ιταλία στις 21:45.

Κόμορος

Βασικός στη νίκη των Νήσων Κομόρων με 2-0 επί του Λεσόθου ήταν ο Φουάντ Μπασιρού. Απόψε στις 19:00 η Εθνική Κομορών θα φιλοξενηθεί από τη Ζάμπια.

Νιγηρία

Ο Φράνσις Ουζόχο αγωνίστηκε στην εκτός έδρας «φιλική» ήττα της χώρας του με 1-0 από τον Ισημερινό. Η Νιγηρία δίνει μεθαύριο επίσημο εντός έδρας παιχνίδι με τη Σιέρα Λεόνε η ώρα 19:00.

Εθνική Ελπίδων Κύπρου Κ21

Ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι της Εθνικής Ελπίδων, στην ήττα με 2-0 από τη Λευκορωσία, ενώ έμεινε στον πάγκο στη νίκη με 3-0 επί της Ελλάδας. Η τελευταία αγωνιστική των προκριματικών θα γίνει στις 11/06 με την Κύπρο να ταξιδεύει στην Ισλανδία.