Ομόνοια: «Αποχή» τριών σχεδόν χρόνων

Το μόνο σίγουρο πως θα το θυμάται για αρκετό καιρό...

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Δραματική ήταν η νίκη της Ομόνοιας απέναντι στη Δόξα, με τον Γιαν Λέτσιακς να χρίζεται ως το πρόσωπο του αγώνα, αφού ήταν εκείνος που στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και χάρισε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στους «πράσινους».

Είναι γεγονός πως ο σκόρερ του καθοριστικού ρόλου έχει συνδέσει το όνομα του με αρκετά από τα τέρματα που σημείωσε το «τριφύλλι» τα τελευταία τρία χρόνια, αφού ούτε λίγο ούτε πολύ μοίρασε συνολικά 18 ασίστ!

Η διαφορά είναι ότι από «σερβιτόρος», ο Τσέχος μπακ μετατράπηκε σε «δήμιο» της Δόξας, αλλάζοντας ρόλο… για πρώτη φορά από τη μέρα που ήρθε στη Λευκωσία.

Ναι καλά διαβάσατε! Ο άνθρωπος που αποτελεί συνεχώς απειλή για τις αντίπαλες άμυνες, βοηθώντας παράλληλα στην επίτευξη μπόλικων γκολ των «πρασίνων», μόλις χθες πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Ομόνοια... πράγμα που έχει να κάνει από τον Νοέμβριο του 2018, όταν αγωνιζόταν στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Η τότε ομάδα του 31χρονου ποδοσφαιριστή, υποδεχόταν την Όσιγιεκ, σε παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 2-2. Σε εκείνον τον αγώνα ο Τσέχος αγωνίστηκε ως αριστερός ακραίος επιθετικός και είχε κάνει προσωρινά το 2-1.

Σχεδόν λοιπόν μετά από τρία ολόκληρα χρόνια… ο άσος της Ομόνοιας βρήκε ξανά δίκτυα!