Ομόνοια: Τρικούβερτο Πασχαλιάτικο γλέντι

Μεγάλη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η Ανάσταση για την Ομόνοια ήλθε την Τρίτη του Πάσχα. Oι «πράσινοι» σήμερα επικράτησαν 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στον πρώτο ημιτελικό και πήραν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο ΓΣΠ που θα διεξαχθεί στις 4 Μαΐου. Προβάδισμα, για πρόκριση στον τελικό της 25ης Μαϊου.

Η Ομόνοια είναι από σήμερα ένα βήμα πριν τη συμμετοχή της σε τελικό κυπέλλου μετά από έξι χρόνια με στόχο την κατάκτηση του για πρώτη φορά μετά το 2012.

Η Ομόνοια (με 52 τοις εκατό κατοχή και 13 τελικές με 5 στο στόχο) ήταν σαφώς καλύτερη από τον αντίπαλο και έφτασε δίκαια στη νίκη

Η Ομόνοια, (με 52 τοις εκατό κατοχή και 13 τελικές προσπάθειες με 5 στο στόχο), ήταν σαφώς καλύτερη από τον αντίπαλο και έφτασε δίκαια στη νίκη. Σε κάποιες δε στιγμές στο πρώτο μέρος είδαμε ρεσιτάλ σύγχρονου ποδοσφαίρου. Ο χαρακτηρισμός αφορά τη συνολική λειτουργία της ομάδας. Η Ομόνοια ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο. Κεφαλαιοποίησε την έντονη δραστηριότητα της στο 11’ που ο Παπουλής πέτυχε ένα υπέροχο γκολ. Με πλασέ από δύσκολη γωνία, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Τζουρ που ήταν κάπως πιο μπροστά από ότι έπρεπε και στη συνέχεια στα δίκτυα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ομόνοια είχε και δοκάρι στο 8΄ σε σουτ του Λοΐζου από πάσα του Παπουλή.

Σε όλο το πρώτο μέρος η ομάδα του τριφυλλιού ήταν απολαυστική, επιβληθείσα σχεδόν ολοκληρωτικά της αντιπάλου με θαυμαστή ισορροπία στις γραμμές και στη γενική λειτουργία της. Ήταν πολύ πιεστική και πολύ aggressive σε όλο το γήπεδο. Δεν άφησε σχεδόν κανένα διάδρομο στον αντίπαλο και ειδικά στον Ουάρντα που προσπαθούσε, αλλά ουσιαστικά δεν μπήκε στο ματς. Και όταν ο Αιγύπτιος δεν μπει στο ματς, αυτό στοιχίζει στην Ανόρθωση.

Από την πλευρά της εκδήλωνε επιθέσεις με χαρακτηριστική άνεση, είτε με το Φώτη Παπουλή από το κεντρικό διάδρομο, είτε με τους Μάξι Λοβέρα και Λοΐζο Λοΐζου από τα άκρα, με τους 3 να …απλώνουν και σε άλλους χώρους, ενεργούντες με ταχύτητα τέτοια, που δεν μπορούσε ο αντίπαλος να παρακολουθήσει. Πολύ εύκολα διασπούσαν την αντίπαλη άμυνα. όντες άπαντες σε σπουδαία μέρα, ειδικά ο Ελλαδίτης. Καλ΄ή  ανασταλτική δουλειά έγινε από τους Φουάντ Μπασιρού και Μιξ Ντίσκερουντ.

Στο 35' έγινε το δεύτερο βήμα προς την πολύτιμη νίκη. Ο Λοΐζου έκανε το 2-0, εκμεταλλευόμενος ωραία κάθετη πάσα από τον Παπουλή. Υποδέχτηκε τη μπάλα, έκανε ντρίμπλα εντός περιοχής, και μετά πλάσαρε.

Στη επανάληψη το ματς άλλαξε μορφή, μετατρεπόμενο σε ένα βαθμό σε ματς ροντέο. Η Ανόρθωση βγήκε μπροστά, γιατί έτσι έπρεπε και οι φάσεις στις δυο εστίες ήταν αρκετές, ενώ εναλλάσσονταν με κινηματογραφική ταχύτητα.

Μνεία γίνεται για το Φαμπιάνο που ήταν παρών σε στιγμές που η Ανόρθωση απείλησε (17’σουτ Ρισβάνη, 52' ΄σουτ Χριστοδουλόπουλου 74΄ σουτ Ουάρντα).

Η Ομόνοια έπαιξε με Φαμπιάνο στο τέρμα μπροστά του από δεξιά προς αριστερά οι Σέχου, Λανγκ Γιούστε, Λέτζιακς, στα χαφ, οι Μπασιρού, Ντίσκερουντ, πιο μπροστά ο Παπουλής, στην επίθεση, ο Λοΐζου στα δεξιά, ο Λοβέρα στα αριστερά και ο Μάταβζ στην κορυφή.

Στο 64’ εφυγε ο Γιούστε λόγω τραυματισμού. Τη θέση του πήρε ο Χούμποτσαν.

Στο 70’ ο Παπουλής έδωσε τη θέση του στον Ζαχαρίου.

Στο 76΄’ Λοβέρα, Μάταβς και Σέχου βγήκαν, εισήλθαν Χαραλαμπους, Ψάλτης και Μάταβς.