Ομόνοια: Τριφυλλάρα Κύπελλο !

Επική νίκη μέσα σε ντελίριο, τρόπαιο και έφυγε για όμιλους

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Νίκη – έπος. Κούπα για την Ομόνοια –η 15η πέμπτη όσον αφορά κύπελλα- μέσα από ένα παιχνίδι του οποίου το σενάριο, μόνο η γραφίδα του Χίτσκοκ μπορούσε να αποδώσει, κυρίως στη διαδικασία των πέναλτι, όπου έσπασαν καρδιές.

Ένα ματς χωρίς γκολ για 120 λεπτά, αλλά συγκλονιστικό σε εξέλιξη με την αδρεναλίνη στο κόκκινο εν διαρκή, έληξε τελικά ευνοϊκά για την Ομόνοια. Θρίαμβος ήταν η αποψινή επικράτηση για το τριφύλλι που έπαιζε με 10 παίκτες από το 5’ και τελικά στάθηκε όρθιο απέναντι σε έναν απαιτητικό αντίπαλο και πήρε  το τρόπαιο στη διαδικασία της ρουλέτας  μετά από 120 λεπτά αγώνα.

Ένα ματς χωρίς γκολ για 120 λεπτά, αλλά συγκλονιστικό σε εξέλιξη με την αδρεναλίνη στο κόκκινο εν διαρκή

Με το νεαρό Χαραλάμπους να εκτελεί το 7ο πέναλτι και να κάνει το 5-4, να καθιστά την Ομόνοια κυπελλούχο και να τη στέλνει του ομίλους του Κόνφερενς Λινγκ μέσα σε ντελίριο του πράσινου λαού στο στάδιο της πρωτεύουσας, που σειόταν από τις ιαχές του πλήθους.

Η κατάκτηση του τροπαίου δίνει στην Ομόνοια το εισιτήριο συμμετοχής σε ευρωπαϊκό όμιλο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Οι κυπελλούχοι θα αρχίσουν το ευρωπαϊκό τους οδοιπορικό από τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, Eχουν  εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ και εγγυημένα έσοδα 3.000.000 ευρώ.

Κριτική του ματς δεν ενδείκνυται τέτοια ώρα, αλλά σαφώς η πρώιμη αποχώρηση του Αμπντουλαχί Σέχου –όπως και του Έκτωρ Γιούστε στο ματς με την Ανόρθωση- αποσυντόνισε την Ομόνοια που δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι της. Και φυσικά να μην καταφέρει να πιάσει το ρυθμό που μας έχει συνηθίσει και το ματς να γίνει ψυχοβγαλτικό αφού ο αντίπαλος ήταν αξιόμαχος. Η αριθμητική υπεροχή του αντίπαλου του έδινε πλεονέκτημα και οι παίκτες της Ομόνοιας έπρεπε να τρέξουν περισσότερο. Πάντως οι αλλαγές του Νιλ Λένον (Παναγιώτου, Τσέποβιτς, Κακουλλής αντί Κίκο, Λοβέρα και Μάταβς) έκαναν την ομάδα πιο απαιτητική επιθετικά.

Η Ομόνοια έπαιξε ως εξής: Φαμπιάνο, στο τέρμα (ο 34χρονος τερματοφύλακας ήταν τεράστιος ξανά και απέκρουσε τα πέναλτι των Ζάκπα και Περατικού, αναδειχθείς MVP του τελικού), μπροστά του στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά Σέχου, Λανγκ, Γιούστε, Κίκο στο κέντρο Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Παπουλής πιο μπροστά, στην επίθεση, Λοΐζου, στα δεξιά Λοβέρα στα αριστερά Μάταβς. Στο11’ έφυγε ο Παπουλής και μπήκε ο Χούμποτσαν. Στο 46 ο Παναγιώτου άλλαξε τον . Στο 65΄ Μάταβζ εκτός , Τσέποβιτς εντός, Λοβέρα εκτός, Κακουλλής εντός. Στο 90' ο Χαραλάμπους άλλαξε το Ντίσκερουντ.