Ομόνοια: Πρώτη νίκη στην εποχή Ρέιχνταλ με γκολάρες

Πέντε γκολ με κυριαρχικό ποδόσφαιρο

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η εποχή Τσέτιλ Ρέιχνταλ στην Ομόνοια ξεκίνησε σήμερα, με το «τριφύλλι» να επικρατεί με ευρύ σκορ (5-1) στο ΓΣΠ επί της Δόξας σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ήταν μια εύκολη νίκη, με το τριφύλλι να σκοράρει πεντάκις για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα ( αν δεν ήταν ο Αλέξανδρος Αντωνίου στο τέρμα της Δόξας το σκορ θα ήταν διπλάσιο) παίζοντας επιθετικό κυριαρχικό και βεβαίως παραγωγικό ποδόσφαιρο. Σαφώσ  εντονότερος ήταν ο ρυθμός  στο πρώτο μέρος. Η Ομόνοια είχε σκοράρει τρις μέχρι το 17΄΄    γεγονός που έδωσε κατεύθυνση στο ματς από νωρίς. Οι νικητές είχαν 61 τοις εκατόν κατοχή της μπάλας και 19 τελικές προσπάθειες με 12 στο στόχο. Οι αριθμοί λένε την αλήθεια στην περίπτωση αυτή.

Η Ομόνοια είχε σκοράρει τρις μέχρι το 17΄΄ γεγονός που έδωσε κατεύθυνση στο ματς από νωρίς

Ο Λοΐζος Λοΐζου στο 7’, και ο Ρομάν Μπεζούς στο 15’ πέτυχαν πανέμορφα γκολ. Με φαλτσαριστό σουτ από τα πλάγια ο πρώτος και (σουτ) από το ύψος της περιοχής ο δεύτερος με τη μπάλα να βρίσκει και το δοκάρι. Ο Γιάννης Κούσουλος στο 17’ με σουτ από κοντά σκόραρε το τρίτο. Ο Κακουλλής με πέναλτι (χέρι Αλτσέους) στο 39’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0,  πήρε μια φανέλα με αναγραμμένο το όνομα του Κυριακίδη και τη σήκωσε προς τον κόσμο, ενώ στο τέλος είπε ότι αφιερώνεται η νίκη σε αυτόν, ο… Μάθιους με αυτογκόλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου μείωσε για τη Δόξα για να διαμορφώσει το σκορ ο Βέλικο Σίμιτς στο 69’ μετά από κλέψιμο και υπέροχη ασίστ του Μπεζούς.

Ο Νορβηγός τεχνικός, ( που ασφαλώς και δεν περίμενε τόσο γρήγορα γκολ που διευκόλυναν την ομάδα του), έχοντας προπονήσει δις τη νέα του ομάδα, έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο της στην αναμέτρηση με την ομάδα της Κατωκοπιάς. Είναι σαφές ότι δεν έχει προλάβει να περάσει ακόμη τη φιλοσοφία του και θα χρειαστεί ένα εύλογο διάστημα για να συμβεί αυτό. Κάποια στοιχεία, ωστόσο, από τον τρόπο παιχνιδιού που θέλει να δει, φάνηκαν.

Ο νέος κόουτς δεν θέλει να παρουσιάσει μια εντελώς διαφορετική Ομόνοια. Αυτό το είπε ήδη και ξέρει ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται μεσούσης της σεζόν, ενώ ξέρει ότι παρέλαβε μία ομάδα, που είναι κοντά στην κορυφή. Αυτήν τη στιγμή η Ομόνοια απέχει 4 βαθμούς από την κορυφή.

Είδαμε περισσότερη διάθεση και καλύτερη ψυχολογία στους παίκτες κάτι που χαρακτηρίζεται φυσιολογικό και ανθρώπινο εκ μέρους των (όποιων) παικτών της (όποιας) ομάδας όταν πρόκειται για αλλαγή προπονητή.

Έχουμε δει την Ομόνοια να παίρνει περισσότερα ρίσκα, να βάζει περισσότερους παίκτες στην περιοχή και να δημιουργεί  αρκετές  ευκαιρίες. Είχε ψηλά τις γραμμές, είχε ένταση στο παιχνίδι της, κάνοντας πρέσινγκ και ψηλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Επίσης ο Νορβηγός έδειξε να ζητά από τα κεντρικά μπακ  να ανεβαίνουν. Συνεχή ανεβάσματα είχε και ο Ανταμ Μάθιους.

Ο Τσέτιλ Ρέιχνταλ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Φαμπιάνο, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου να συνθέτουν το αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μάθιους και στο αριστερό ο Σιπριάνο. Κούσουλος και Χαραλάμπους στη μεσαία γραμμή με τον Μπεζούς να κινείται μπροστά τους. Στα φτερά οι Λοϊζου και Σίμιτς ενώ στην κορυφή ο Κακουλλής .Στο 50’ Σιπριάνο εκτός - Λέτσιακς εντός. Στο 70’ Φράνσον αντί Χαραλάμπους, (70′ και Αλιούμ αντί Κακουλλή Στο 79’ Μπεζούς εκτός - Αμό εντός, Σίμιτς εκτός - Μπασιρού εντός.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Σιπριάνο έπεσε στο έδαφος κρατώντας το πόδι στο μηρό. Μυϊκό πρόβλημα έφερε την αλλαγή. Τη θέση του Βραζιλιάνου πήρε ο Λέτσιακς στο 50’. Υπάρχει αναμονή για την κατάσταση του παίκτη.

ΘΕΑΤΕΣ: 4601 εισιτήρια