Ομόνοια: Με το εισιτήριο ανά Χ-είρας

Το «τριφύλλι» μπήκε στην τετράδα

Πέτρος Παπαγιώργης

Η Ομόνοια εισήλθε στην τετράδα του κυπέλλου και περιμένει αντίπαλο. Στο σημερινό ματς στο Μακάρειο ενώπιον πολύ λίγων θεατών μέσα στο τσουχτερό κρύο, εξήλθε ισόπαλη (1-1) με τη Δόξα και προκρίθηκε σε συνδυασμό με το 4-1 του πρώτου ματς.

Είχε 54 τοις εκατόν κατοχή της μπάλας και 13 τελικές προσπάθειες, έναντι δυο του αντιπάλου.Καλή η απόδοση της Ομόνοιας στο πρώτο μέρος, μετριότατη στην επανάληψη, όπου οι παίκτες δεν είχαν καθόλου ρυθμό και έδιναν την εντύπωση ότι περίμεναν απλώς το ματς να τελειώσει και παράλληλα είχαν στο μυαλό το επόμενο ματς πρωταθλήματος.

Καλή η απόδοση της Ομόνοιας στο πρώτο μέρος, μετριότατη στην επανάληψη

Η σοβαρότητα και η τάση επιβολής της Ομόνοιας ήταν εμφανή στο πρώτο μέρος στον ασθενέστερο αντίπαλο Δεν της έφθανε στη Δόξα η ανωτερότητα της Ομόνοιας έμεινε και με 10 παίκτες από το 42' με την αποβολή του Μέσκα με δεύτερη κίτρινη.

Παρά το ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες στο 51΄ σκόραρε με το Μπραμπίγια στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο ματς.

Η Ομόνοια είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο μέρος και έχασε εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Ορτέγα (6΄,15΄), Μίκου (24΄) Κακουλλή (17΄,24΄). Ο Γκρεμλς ήταν σε πολύ καλή βραδιά.

Στο 29΄ σκόραρε με το Κακουλλή με σουτ πάνω από τον εξελθόντα Γκρεμλς και παρά την προσπάθεια του Μέσκα να σώσει.

Πήρε εξαιρετική πάσα από τον έτερο νεαρό, το Λοίζο Λοΐζου. Η μπάλα στο σουτ του Κακουλλή  δεν ξεκαθαρίζεται από το τηλεοπτικό πλάνο αν πέρασε τη γραμμή του τέρματος.

Στο β΄ μέρος η Ομόνοια ολιγώρησε, η απόδοση της έπεσε και η Δόξα ήταν ομάδα που είχε την καλύτερη παρουσία στο γήπεδο. Στο 59' ο Μίκου είχε χαμένη ευκαιρία και στο επόμενο λεπτό ο Κακουλλής σούταρε στο δοκάρι.

Σημειώνεται ότι η Δόξα στο 70΄ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κακουλλή στον Καρλίτος, όμως, ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη. Φαίνεται να γίνεται παράβαση

Ο Χένινγκ Μπεργκ άνοιξε το ροτέισιον. Το άνοιγμα περιέλαβε τα εξής: Αγωνίστηκε ο 16χρονος ( γεννήθηκε στις 18.7.2003) Λοΐζος Λοΐζου που αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος. Είχε αρκετά καλή απόδοση ο μικρός και είχε την ασίστ στο γκολ.

Επίσης στη θέση του Τόμας Χούμποτσαν στο 37΄μπήκε ο Μάριος Στυλιανού, που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας. Έχει να παίξει σε επίσημο αγώνα από τις 14/4/19 και από σύμπτωση το είχε κάνει απέναντι στην Ομόνοια. Πέρσι έκανε συνολικά εννιά συμμετοχές με τον Απόλλωνα.

Για το τι συμβαίνει με το Σλοβάκο, όπως είπε ο κόουτς, θα ξέρουμε αύριο.

Ο Γιάννης Κούσουλος δέχτηκε την κίτρινη κάρτα στο 8ο λεπτό Δόξα και συμπλήρωσε δύο κάρτες στο θεσμό του και χάνει το επόμενο ματς.