Ομόνοια: Ματ και Ερικ σε Αγγλογαλλικό στυλ

Με γκολ των Ντάρμπισαιαρ και Μποτεάκ ήλθε η νίκη στη πρεμιέρα

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ επέστρεψε στα γκολ με το «καλημέρα» του πρωταθλήματος. Αν προοιωνίζει κάτι αυτό το γεγονός; Ας περιμένουμε Ο Άγγλος επιθετικός που σημείωσε πέρυσι μόλις δύο γκολ, σκόραρε στην πρεμιέρα κόντρα στη Δόξα.

Στο 25’ λεπτό της αναμέτρησης, μετά από σέντρα του Γκόμεθ, έκανε τη κεφαλιά και άνοιξε το σκορ. Το πανηγύρισε με τη ψυχή του. Ήταν το πεντηκοστό του γκολ στο Κυπριακό πρωτάθλημα και το πρώτο του μετά από αυτό που πέτυχε στο ματς με την ΑΕΛ (3-1) στις 16.3.19 για τη τρίτη αγωνιστική των περσινών πλει οφς.

Στην επανάληψη η Ομόνοια πέτυχε το δεύτερο γκολ σε ένα ιδανικό τάιμινγκ. Ήταν το 60’ που ο Ορτέγα έκανε ωραία κίνηση, απέφυγε τον Αρτάμπε, ο οποίος τον γκρέμισε και έκανε φάουλ. Το εκτέλεσε ο Μποτεάκ και σκόραρε. Ήταν ιδανικό το συγκεκριμένο χρονικό σημείο γιατί σε εκείνο το διάστημα η Δόξα ήταν καλύτερη και έχασε ευκαιρίες. Σήμερα ο Γάλλος ακραίος επιθετικός της Ομόνοιας συμπληρώνει τα 32 του χρόνια και τα γιόρτασε καταλλήλως.

Έτσι γράφτηκε σήμερα στο Μακάρειο το σενάριο της πρώτης νίκης (2-0 επί της Δόξας) της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα. Μια δίκαιη νίκη που συνοδεύτηκε με θετικό πρόσωπο και …ουσία. Στην επανάληψη βέβαια η παρουσία δεν ήταν όμοια με αυτήν του πρώτου μέρους. Εννοείται ότι ομάδα με υψηλούς στόχους χρειάζεται μεγαλύτερη διάρκεια καλής απόδοσης.

Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας είχαν αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και με κινητήριο μοχλό τον Τιάγκο έφτιαξαν 3-4 καλές ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη οι αντίπαλοι ανέβηκαν σε απόδοση… ανέβηκαν και στο γήπεδο, κέρδισαν το χώρο του κέντρου, πίεσαν και ζήτησαν το γκολ, αλλά ο Ουζόχο χωρίς να κάνει τη μεγάλη απόκρουση, ήταν …άγρυπνος.

Πέραν των τεσσάρων χιλιάδων φίλων του τριφυλλιού βρέθηκαν στο γήπεδο της Λευκωσίας για να δουν από κοντά την πρώτη… επίσημη προσπάθεια της ομάδας τους. Με τη λήξη χειροκρότησαν τους ποδοσφαιριστές που έτρεξαν όλοι στην Ανατολική Οι οπαδοί φώναξαν ρυθμικά το σύνθημα ...«Ο - Ο-μο-νοι-α ». Σαν τον παλιό καλό καιρό. Τον πολύ παλιό.  Αυτό είναι σύνθημα της Ανατολικής του πάλαι ποτέ παλιού ΓΣΠ!

Ο Νορβηγός προπονητής παρέταξε την Ομόνοια σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Ουζόχο στην εστία, τους Περέιρα (δεξιά), Λέτσιακς (αριστερά), Λούφτνερ – Λανγκ κεντρικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή οι Κούσουλος και Γκόμεθ συνέθεταν το δίδυμο των ανασταλτικών μέσων με τον Ορτέγα σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Τιάγκο (αριστερά) και Μποτεάκ (δεξιά) να πλαισιώνουν τον προωθημένο Ντάρμπισαϊαρ. Ο Μίκου στο 76’ άλλαξε τον Ορτέγα, και στο 82’ ο Εζρα το Ντάρμπισαιαρ.

Αγένεια προς Μπεργκ
Ο Λούκας Χατζηλουκας μόλις ολοκλήρωσε την τοποθέτησή του στη συνέντευξη Τύπου, έδωσε το χέρι στο Χένινγκ Μπεργκ, σηκώθηκε από την καρέκλα και έφυγε από την αίθουσα! Ο Νορβηγός στην πρώτη του συνέντευξη Τύπου μετά από αγώνα πρωταθλήματος στην Κύπρο θα εξεπλάγη αρνητικά. Θα του εξηγήσουν βέβαια οι της Ομόνοιας ότι τέτοια πράγματα στις συνεντεύξεις Τύπου σπανίως συμβαίνουν και ότι η αγένεια δεν είναι ίδιον των Κυπρίων.

Όσο για τον Λούκα Χατζηλούκα, μας μένει η απορία για την αχαρακτήριστη συμπεριφορά του.