Ομόνοια: «Λύγισε», αλλά έστειλε… μήνυμα

Παρά την ήττα, έδειξε θετικά στοιχεία

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια την Πέμπτη το βράδυ απέναντι στη Βασιλεία στην εκτός έδρας αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Κόνφερενς Λιγκ. Έχασε το ματς με 1-3.

Πέραν του σκορ που ασφαλώς και ήταν αρνητικό, ήταν θετική η παρουσία της Ομόνοιας στο μεγαλοπρεπές St. Jakob-Park. Παρουσιάστηκε όπως παρουσιαζόταν στα περσινά ματς στην Ευρώπη. Ήρεμη και ακομπλεξάριστη. Και διεκδίκησε τη νίκη. Απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο, που είχε κατοχή μπάλας στο 62 %.

Ήταν μια παρουσία θετικότητας και συνέχειας της παρουσίας στο ματς με τον Απόλλωνα.

Με εκτεταμένο rotation (έξι αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το τελευταίο ματς ) και πέντε αλλαγές στο ημίχρονο ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε καλό διαμοιρασμό του χρόνου συμμετοχής των παικτών του.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι η Ομόνοια και πίεσε ψηλά για ένα δεκάλεπτο. Μετά οι Ελβετοί είχαν τον πρώτο λόγο, κυκλοφορώντας κάθετα τη μπάλα και εκδηλώνοντας γρήγορες επιθέσεις.

Στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή σκόραραν με τον Μιλάρ στο 19’. Δεν πτοήθηκε η Ομόνοια και συνέχισε με την τακτική των αντεπιθέσεων Απάντησε νωρίς με το πέναλτι του Ζιόρντι Γκόμεθ το οποίο κέρδισε ο Μάρκο Τσέποβιτς σε ανατροπή από τον Τσουμέρ.

Στο 39’ ο Καμπράλ με πέναλτι (χέρι Γκόμεθ) σκόραρε και έβαλε μπροστά τη Βασιλεία.

Στα πρώτα στάδια  της επανάληψης η Βασιλεία φόρτσαρε, έχασε ευκαιρίες, αλλά η Ομόνοια στη συνέχεια ανέβηκε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ζήτησε το γκολ με τον Κακουλλή να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 75΄ όταν από κοντά σούταρε έξω. Στο 87’ ο Κακουλής έκανε γύρισμα στην περιοχή, ο Ντούρις ο οποίος πλάσαρε όμως η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό.

Το ματς έγινε ισορροπημένο με τη Βασιλεία να βρίσκει δοκάρι στο 85’ με τον Παλάσιος και να σκοράρει σε αντεπίθεση στο 89’ με τον Ζιέργκοβα (σύνηθες γκολ σε τέτοιες περιπτώσεις αφού όλη η Ομόνοια είχε φύγει μπροστά ενώ είχε προηγηθεί λάθος του Κίκο που έχασε τη μπάλα.

Η Ομόνοια παρατάχθηκε ως εξής: Ο Ουζόχο κάτω από τα δοκάρια στο ντεμπούτο του στην δεύτερη θητεία στην Ομόνοια.

Στο κεντρικό δίδυμο στην άμυνα οι Λανγκ και, Παναγιώτου. Στα άκρα οι Ψάλτης (δεξιά) και Λέτσιακς (αριστερά). Γκόμεθ και Μιξ στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στα άκρα της μεσαίας γραμμής οι Τζιωνής (αριστερά) και Λοϊζου (δεξιά).

Στην επίθεση οι Τσέποβιτς και Ντούρις με το Σλοβάκο να παίζει πιο πίσω από το Σέρβο σε ένα 4-4-1-1.

Στο 46’ έγιναν μαζικές αλλαγές. Κακουλλής, Μπασιρού, Σέχου και Κίκο, πέρασαν αντί των Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λέτσιακς και Τσέποβιτς. Στο 66΄ο Παπουλης άλλαξε το Λοίζου.

Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος ο Νορβηγός πραγματοποίησε έξι αλλαγές στην ενδεκάδα Ουζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Λοΐζου, Τζιωνή και Ντούρις πήραν φανέλα βασικού. Αντι των Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Γιούστε, Μπασιρού Ζαχαρίου Ατιέμγουεν

Η ήττα αφήνει την Ομόνοια στον ένα βαθμό ύστερα από 3 αγωνιστικές στον όμιλο. Ισοβαθμεί με την Καϊράτ όμως η διαφορά από Βασιλεία και Καραμπάχ πήγε στους 6 βαθμούς.