Ομόνοια: Η …ανύπαρκτη

Έχασε με το βαρύ 4-1 σε μια βραδιά - εφιάλτη

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Ήταν μια εφιαλτική νύκτα για την Ομόνοια η σημερινή. Όχι μόνο γιατί έχασε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», από την Ανόρθωση με το βαρύ 4-1 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αλλά (και) γιατί ήταν θλιβερή εκτός από τα πρώτα δέκα λεπτά που πίεσε ψηλά. Ήταν μια παρουσία που δεν ήταν δυνατό να φέρει κάτι καλύτερο. Σαφώς και ήταν καλύτερη η Ανόρθωση και κέρδισε δίκαια αλλά σε αυτό που συνέβη απόψε συνέτεινε τα μέγιστα η ανυπαρξία της Ομόνοιας, που για τρίτο συνεχές παιχνίδι δεν είχε ποδοσφαιριστή που ξεπέρασε τη μετριότητα εκτός από το Φαμπιάνο στο ματς με την Πάφο FC που έκανε σωτήριες αποκρούσεις.  Α, και το Ρομάν Μπεζούς για είκοσι λεπτά, στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα. Τρία ματς, ένας βαθμός. Η δε σημερινή εμφάνιση ήταν η χειρότερη στο πρωτάθλημα μαζί με εκείνη στο ματς κατά του Ακρίτα στον πρώτο γύρο.

Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας απέδειξαν με την εμφάνιση τους για ακόμη μια φορά πως η ομάδα διανύει περίοδο βαριάς κρίσης.Έκαναν πάμπολλα λάθη σε όλες τις γραμμές.  Οι πάσες στον αντίπαλο ήταν συνεχείς, η ανασταλτική λειτουργία ήταν ανύπαρκτη, η άμυνα ήταν ευάλωτη, ενώ κεντροεπιθετικά ήταν ωσεί παρούσα. Σπανίως οι παίκτες έμπαιναν στην αντίπαλη περιοχή. Η Ομόνοια δεν στάθηκε ούτε καν υποφερτά, οι δε ποδοσφαιριστές μπήκαν στο γήπεδο και έκαναν ότι μπορούσαν …για να χάσουν. Άπαντες. Από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο. Εννοείται ότι οι αλλαγές που έγιναν απο το Γιανίκ Φερέρα, δεν βοήθησαν.

Δείγμα της ...θλίψης και το γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκαν ποσώς το ότι προηγήθηκαν. Ούτε καν ανέβηκαν ψυχολογικά. Λες και δεν έγινε τίποτα με το γκολ που πέτυχαν.

Η προσπάθειά της ομάδας ήταν απογοητευτική. Οι παίκτες σήμερα περπατούσαν. Έμοιαζαν να έχουν έλλειψη κινήτρου και διάθεσης. Και φυσικά έλλειψη οργάνωσης.

Αρκετοί Ομονοιάτες δεν άντεχαν να βλέπουν το θέαμα. Έφυγαν από το γήπεδο πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 30’ με τον Λοΐζου, αλλά στη συνέχεια ο Μραζ σκόραρε χατ τρικ άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (45΄ 53’, 73’), με τον Αντονίν Κορτές στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα!

Ο αγώνας άρχισε με 25λεπτη καθυστέρηση λόγω ρίψης κροτίδων από την κερκίδα  που καθόντουσαν  οπαδοί της Ανόρθωσης.

Η Ομόνοια παρατάχθηκε ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Φαμπιάνο, με τους Λανγκ και Γιούστε στο αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ψάλτης και στο αριστερό ο Λέτσιακς. Στη μεσαία γραμμή οι Κούσουλος και Κασάμα, με τον Μπεζούς πιο μπροστά. Στα φτερά οι Μπάρκερ και Λοϊζου ενώ στην κορυφή ο Ανσαριφάρντ. Στο 57΄ βγήκαν έξω οι Κασάμα Ψάλτης Λοίζου, μπήκαν μέσα οι Μπασιρού,Μάθιους, Ζαχαρίου. Στο 65’ Κούσουλος εκτός - Παπουλής εντός.