Ομόνοια: Φρανκ Μπολί στα υπόψιν

Ο Ιβοριανός φορ που παίζει και ακραίος αγωνίζεται στη Φερεντσβάρος

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Ο Ιβοριανός Φρανκ Μπολί, είναι σύμφωνα με πληροφορίες μας, ένας από τους ποδοσφαιριστές που είναι στα υπόψιν της Ομόνοιας για τη μετεγγραφική περίοδο Ιανουαρίου. Ο 28χρονος ποδοσφαιριστής αγωνίζεται στη Φερεντσβάρος και διατηρεί συμβόλαιο μέχρι τον Ιούνιο του 2022.

Παίζει στη θέση του προωθημένου κυνηγού, αλλά και σε αυτήν του αριστερού εξτρέμ.

Όταν αγωνίζεται στο κέντρο της επίθεσης κινείται σε όλην την περιοχή και βγαίνει και στα άκρα. Από δε το αριστερό άκρο δημιουργεί κιόλας, ενώ έχει στο ρεπερτόριο και κινήσεις δεκαριού.

Έχει πολύ καλά τελειώματα -σε όποια ομάδα αγωνίστηκε ήταν δεινός εκτελεστής- και εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι του. Μοιράζει ασίστ, διεμβολίζει τις αντίπαλες άμυνες και έχει δύο πόδια.

Φέτος έχει 7 συμμετοχές στο πρωτάθλημα και έχει σκοράρει τρις. Η τελευταία του συμμετοχή ήταν στις 3/12 στο ματς με την Πούσκας όπου έπαιξε ως αλλαγή για 13'. Στην Ευρώπη φέτος αγωνίστηκε τέσσερις φορές και πέτυχε δυο γκολ. Στις δυο προηγούμενες χρονιές στην Ουγγαρία πέτυχε, ανά δέκα γκολ (28 αγώνες, έκαστη χρονιά).

Μαζί στη Stabæk

Ο Χένινγκ Μπεργκ γνωρίζει τις δυνατότητες του παίκτη γιατί συνεργάστηκε μαζί του στη Stabæk τη σεζόν 2018-19. Μια και περί Μπεργκ ο λόγος υπενθυμίζουμε ότι σε θέματα ενίσχυσης της ομάδας, ο Νορβηγός είναι ολιγαρκής, περίπλοκος, μέχρι και δυσνόητος, απρόβλεπτος και αρέσκεται σε παίκτες που έχουν έφεση σε περισσότερους από ένα ρόλο.

Ο Μπολί γεννήθηκε στις 7 Δεκεμβρίου 1993 στο Αμπιτζάν στην Ακτή Ελεφαντοστού.Την περίοδο 2012-2015 αγωνίστηκε στη Νορβηγική Stabæk με 82 εμφανίσεις και 24 γκολ. Το Φεβρουάριο του 2015 εντάχθηκε στην Κινέζικη Liaoning Whowin. Εκεί έπαιξε 20 ματς χωρίς να σκοράρει και το Μάρτιο του 2016 πήγε δανεικός στη Νορβηγική Aalesund (27-7). Τον Ιανουάριο του 2017 επέστρεψε στη Stabæk όπου υπόγραψε τριετές συμβόλαιο. Τη σεζόν 2017-18 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 17 γκολ και του έγινε επέκταση συμβολαίου για άλλα τρία χρόνια.

Το καλοκαίρι του 2019 μεταπήδησε στη Φερεντσβάρος (63 -23).