Ομόνοια: Κόουτς, άλλο Μπάρτσα, άλλο μισή ΑΕΛ!

Το «τριφύλλι» άρχισε με γκολ και ενώ είχε την πύρινη στήριξη εννέα χιλιάδων οπαδών πάτησε φρένο!

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Μένει στα ψηλά η Ομόνοια. Το «τριφύλλι» πήρε σήμερα τη δεύτερη συνεχόμενη δίκαιη και την πέμπτη συνολικά νίκη του στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας την αξιόμαχη και πεισματάρα ΑΕΛ με 1-0 στο ΓΣΠ, κατά τη 9η αγωνιστική, ανέβηκε στην κορυφή με 18 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα του ματς της Ανόρθωσης με τη Νέα Σαλαμίνα.

Ένας βαθύς αναστεναγμός ανακούφισης έφυγε από το στόμα χιλιάδων Ομονοιατών (7,780 εισιτήρια με το ρεκόρ των 10.196 να μένει ακατάρριπτο) αφού με τον τρόπο που επήλθε ήταν η πιο αγωνιώδης νίκη στο πρωτάθλημα.

Παρά το ότι η Ομόνοια προηγήθηκε με 1-0 από το τρίτο μόλις λεπτό με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο (Ματ Ντάρμπισαιαρ από θέση οφ σάιντ όπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός ) και όλοι ανέμεναν ότι η συνέχεια θα ήταν…πράσινη σε σχέση με την κατοχή της μπάλας και την επιβολή του ρυθμού, έπεσαν έξω. Το εξαιρετικό timing του γκολ δεν έδωσε ώθηση στην Ομόνοια , που …πάτησε φρένο έδωσε την πρωτοβουλία στη ΑΕΛ που έπαιζε με εφτά απουσίες(!) και έπαιξε τον κλεφτοπόλεμο των αντεπιθέσεων. Κλεφτοπόλεμο μέσα στο ΓΣΠ και με το σκορ υπέρ της!

Στο 30ο λεπτό η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και 2ο γκολ, με τον Μποτεάκ να εκτελεί απευθείας το φάουλ και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο 34′ ο Τιάγκο, έδωσε δεξιά προς στον Ντάρμπισάιαρ, ωστόσο ο Άγγλος δεν μπόρεσε από κοντά με πλασέ να σκοράρει, με τον Βοζίνια να αποκρούει. Στη συνέχεια η μπάλα πήγε και πάλι στον Άγγλο,  που έδωσε τη μπάλα στον Β.Γκόμες, το σουτ όμως έφυγε άουτ. Είπαμε… αντεπιθέσεις δημιούργησαν τις ευκαιρίες.

Στην επανάληψη η αντιμετώπιση του αγώνα από την Ομόνοια ήταν η ίδια, με τα μπακς να μην ανεβαίνουν καθόλου τους παίκτες να περιμένουν τους αντιπάλους για να μαρκάρουν και το κέντρο να γίνεται όλο και πιο ανεπαρκές όσο περνούσε ο χρόνος ,αφού ο Μίκαελ Ορτέγα, που τελικά έγινε αλλαγή,  έδειξε να μην έχει δυνάμεις.

Η μόνη φάση στην επανάληψη που έμοιαζε με …Ομόνοια ήταν η αντεπίθεση με εξαιρετική ενέργεια του Ανδρόνικου Κακουλλή στο 84’! που έφυγε σαν βέλος δοκίμασε το πλασέ απόκρουσε όμως ο Βοζίνια.

Κρατά την πολύ σημαντική νίκη και δίκαιη νίκη η Ομόνοια, που ανεξαρτήτως με τον τρόπο που έπαιξε, έδειξε ξανά ότι διαθέτει ποιότητα που μπορεί να την κρατήσει στα ψηλά. Ποιότητα, χωρίς χαλινάρια όμως.

Δεν νοείται να παίζεις στο ΓΣΠ με την αποδεκατισμένη ΑΕΛ και να την αντιμετωπίζεις ως... Μπαρτσελόνα στον κολοφώνα της δόξας της μέσα στο «Καμπ Νόου». Πέρα από την ποδοσφαιρική πτυχή ο Ομονοιάτης δεν το δέχεται αυτό.