Ομόνοια: Αυτή η φανέλα ζυγίζει τόνους!

Τεράστια νίκη επί του μεγάλου Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι και το «τριφύλλι» αγωνίζεται σε Ευρωπαϊκό όμιλο για πρώτη φορά στην ιστορία του

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

16 Σεπτεβρίου 2020. Ημερομηνία-σταθμός. Μια ολόχρυση σελίδα στην ιστορία της έγραψε χθες  η Ομόνοια. Οι πράσινοι επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα στο ΓΣΠ με 4-2 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) σε ενα εξαντλητικό λόγω ζέστης και παράτασης ματς.

Μαγική βραδιά για το «τριφύλλι. Η Ομόνοια υπενθύμισε με ηχηρό τρόπο σε άπαντες ότι η φανέλα με το τριφύλι είναι βαριά. Πολύ βαριά. Κέρδισε το φαβορί του αγώνα, το μεγάλο Ερυθρό Αστέρα,  διατελέσαντα πρωταθλητή Ευρώπης και συχνό θαμώνα των ομίλων  τα τελευταία χρόνια, ενώ ο ιπτάμενος Φαμπιάνο απέκρουσε δύο πέναλτι και έκτισε την πρόκριση. Ο Γιαν Λέζιακς με το δικό του πέναλτι εκανε την τελευταία  κίνηση   και έστειλε την ομάδα στη Γη της Επαγγελίας. Λειτούργησαν στην περίπτωση αυτή αμφότεροι ως… Μωυσήδες. Κυρίως ο  Βραζιλιάνος.

Η Ομόνοια θα παίξει με τον Ολυμπιακό Πειραιώς για μια θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λινγκ (22-30/9) έχουσα ταυτόχρονα εξασφαλίσει θέση σε όμιλο του Γιουρόπα Λινγκ.

Μέχρι τώρα έχουν μπει στο ταμείο λίγο περισότερα από 9 εκατομύρια ευρώ.

Ο μαέστρος και η ορχήστρα

Ο μαέστρος Χένινγκ Μπερκ και η εξαιρετική ορχήστρα του έδωσαν και χθες μια εντυπωσιακή συναυλία -ήταν όντως  η πιο  μελωδική από όλες τις προηγούμενες- και πρόσφεραν στιγμές ανείπωτης χαράς σε χιλιάδες Ομονοιάτες που χρόνια και χρόνια περίμεναν αυτήν τη στιγμή. Ήταν μια ψύχωση που θεραπεύτηκε. Αυτό ήταν το φάρμακο που χρειαζόταν. Κατέστησαν ολοι αυτοί οι  ποιοτικότατοι παίκτες και ο ικανότατος Νορβηγός οι πρώτοι άνθρωποι που οδήγησαν την Ομόνοια σε Ευρωπαϊκό όμιλο.

Η τελευταία προσπάθεια για παρουσία της Ομόνοιας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε τη σεζόν 2010-11. Στις 4 Αυγούστου 2010 αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με βαριά ήττα (4-1) από τη Σάλτσμπουργκ στη «Red Bull Arena» σε ματς για το τρίτο γύρο (είχε αποκλείσει τη Ρέ νοβα Σκοπίων στο Β γύρο) Προηγήθηκε η ισοπαλία στη Λευκωσία (1-1).

Τα όνειρα των παικτών της Ομόνοιας, αλλά και των χιλιάδων οπαδών της σκορπίστηκαν στους πέντε ανέμους από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, στην Αυστρία όπου οι «πράσινοι», μέσα σε 40 λεπτά, δέχθηκαν τρία γκολ.

Η Αυστριακή ομάδα πήγε στον Δ’ γύρο του θεσμού και αποκλείστηκε από τη Χάποελ Τελ Αβίβ, μεταφερθείσα στους όμιλους τιυ Γιουρόπα Λινγκ.

Η Ομόνοια μεταφέρθηκε στα πλέι οφ των ομίλων του Γιουρόπα Λινγκ τεθείσα αντιμέτωπη με την Ουκρανική Μέταλιστ Χαρκοβο. Αποκλείστηκε με ήττα (0-1) στο ΓΣΠ. και ισοπαλία (2-2) εκτός έδρας.

Το επόμενο καλοκαίρι η Ομόνοια φτάνει και δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πολύ κοντά σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ως Κυπελλούχος τη σεζόν 2011-12, ξεκινησε από τον γ’ προκριματικό και απέκλεισε την Ντε Χααγκ. ΑντΊπαλος της η Σάλτσμπουργκ, από την οποία είχε γνωρίσει βαρύ αποκλεισμό έναν χρόνο πριν, στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο ΓΣΠ ανατρέπει το προβάδισμα των Αυστριακών και κερδίζει 2-1, αλλά στη ρεβάνς ηττάται με σκορ1-0, με ένα γκολ στο 51’, που προήλθε από λάθος του τερματοφύλακα Γιωργαλλίδη.

Η τέταρτη ευκαιρία της παρουσιάστηκε το καλοκαίρι του 2014, όταν έφθασε και πάλι στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Αφού ξεπέρασε το εμπόδιο των Μπούντουτσνοστ και Μέταλουργκ Σκοπίων, κλήθηκε να αναμετρηθεί με την Ντιναμό Μόσχας. Ο πρώτος αγώνας στη Μόσχα τελείωσε ισόπαλος 2-2. Στον επαναληπτικό στο ΓΣΠ, η Ομόνοια κρατούσε την πρόκριση μέχρι και το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Δέχθηκε το δεύτερο γκολ σε μια φάση που έγινε φάουλ από το Σαμπά στο Μορέιρα και ο τραγικός εκείνη τη μέρα Ρουμάνος διαιτητής Τούντορ έκλεισε τα μάτια,

Ιστορία

Αυτά όλα είναι ιστορία. Από χθες όμως η ιστορία γράφει μια νέα σελίδα. Η Ομόνοια θα παίξει σε Ευρωπαϊκό όμιλο για πρώτη φορά στην ιστορία της.  Ναι είναι αλήθεια!  Το ξαναγράφω. Μετά από μύριες όσες ταλαιπωρίες, απογοητεύσεις και αδικίες η Ομόνοια μπήκε σε  Ευρωπαικό όμιλο.

Η Ομόνοια στο πρώτο μέρος στο χθεσινό ιστορικό ματς πάτησε καλά στο χορτάρι, είχε καλό ρυθμό, καλή ισορροπία, έκανε η αλήθεια λίγες επιθέσεις και σκόραρε με το Λούφτνερ στο 31΄ Από εκείνο το λεπτό και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου… έπεσε ο διακόπτης. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μπάλες στο κέντρο, πήραν πρωτοβουλία, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν με την Ομόνοια να είναι παθητική. Δεν απειλήθηκε έντονα η Ομόνοια αλλά δέχτηκε γκολ  στο 45΄ (Ιβανιτς).

Στην επανάληψη ο Αστέρας άρχισε όπως τέλειωσε το πρώτο μέρος  Οι Σέρβοι να μπαίνουν φουριόζοι και να απειλούν.  Η Ομόνοια ισορρόπησε και ο Μπόριακ στο 67' έκανε την απόκρουση του αγώνα.   Το ματς κύλησε ισοροπημένο μέχρι το 90' και πήγαμε στην παράταση Εννοείται ότι ο ρυθμός όσο προχωρούσε το ματς έπεφτε. Ακολούθησε η παράταση και τα πέναλτι.  Το φινάλε βρήκε τους παίκτες τον Χένινγκ Μπεργκ τους συνεργάτες του και τις χιλιάδες του πράσινου λαού... εκστασιασμένους!

Η συνέχεια του καταπράσινου υπέροχου χθεσινού φιλμ δεν παίκτηκε μόνο στην Παπανικολή, στη Λακατάμια και στη Λεμεσό. Παίχτηκε σε όλην την ελεύθερη Κύπρο. Και όχι μόνο.