Με ρεζέρβες...«καθάρισε» τη Δόξα

Η Ομόνοια με τα γκολ των Ασάντε και Σάββα κατάφερε να πάρει το τρίποντο βάζοντας σε «μπελάδες» την Δόξα

Εύκολη νίκη κατάφερε να πάρει η Ομόνοια που επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο Μακάρειο. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις μπόλικες αλλαγές στο αρχικό σχήμα ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες που βρήκαν κυρίως στο Β’ μέρος κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, βάζοντας σε μπελάδες την Δόξα όσο αφορά την παραμονή της στην Α' κατηγορία. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ασάντε 51’ και Σάββα 79’.

Α’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο με την Ομόνοια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Δόξα να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 6ο λεπτό με τον Τσέποβιτς να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα Μποτεάκ η οποία κατέληξε όμως πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι. 2 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ έξω από την περιοχή από τον Τραιτσέφσκι που έλεγξε χωρίς πρόβλημα ο Ουζόχο.

Στο 23’ η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε και την καλύτερη της ευκαιρία με τον Σαντίκ να παίρνει την κεφαλιά και τον Ουζόχο να μαζεύει με υπερένταση την μπάλα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Δόξα να αυξάνει την πίεση της αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περεταίρω την εστία του «τριφυλλιού».

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ της ανάπαυλας σε ένα Α’ μέρος που θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα για το θέμα που πρόσφερε.

Β’ Ημίχρονο

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλύτερα το Β’ μέρος και μόλις στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το εκπληκτικό σουτ του Ασάντε έξω από την περιοχή με τον Σισκόφσκι να μην μπορεί να αντιδράσει. 10 λεπτά μετά ο φιλοξενούμενοι απειλήσαν ξανά με τον Ζαχαρίου να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το σουτ το οποίο και βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 71’ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον με τον Ντρολέ να βγαίνει απέναντι από τον Ουζόχο, με τον τελευταίο να αποκρούει εκπληκτικά με το ένα χέρι.

Στο 79’ οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ασάντε να κάνει εκπληκτική κάθετη στον Σάββα με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον Σισκόφσκι και να γράφει το 2-0.

Στη συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να βάλει πίεση στους φιλοξενούμενους χάνοντας μεγάλη ευκαιρία  στο 85’ με την κεφαλιά του Σαντίκ να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με την Ομόνοια να παίρνει το τρίποντο βάζοντας σε μπελάδες την Δόξα σχετικά με την παραμονή της στα σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Σάιζ, Μπένι, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Τραιτσέφσκι (58' Ντρόλε), Καραμανώλης, Κυριάκου (69' Αντάμοβιτς), Εμπραλίτζε, Μέσκα (46' Τιντζανί), Σάσι.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Ουζόχο, Ψάλτης (69' Σέχου), Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Κίκο, Χαραλάμπους, Ασημένος, Μποτεάκ (75' Παπουλλής), Ασάντε, Κακουλλής, Τσέποβιτς (46' Τσέποβιτς).

Σκόρερ: - / 51' Ασάντε, 79' Σάββα

Κίτρινες: 32' Τραιτσέφσκι / 78' Ζαχαρίου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου