Βασίλισσα στο Μάντσεστερ παρά την ήττα (vid)

Έκανε την εμφάνιση της ζωής του ο Ουζόχο όμως νικήθηκε στις καθυστερήσεις

Πάλεψε αλλά λύγισε στο τέλος η Ομόνοια που δέχθηκε την ήττα με 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ». Το συγκρότημα του Νιλ Λένον άντεξε μέχρι το 93’ στην ασφυκτική πίεση του αντιπάλου αλλά στο τέλος ο Μακτόμινεϊ έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Α’ ημίχρονο

Όπως θα περίμενε κάνεις ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ», με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την Ομόνοια να περιμένει στο δικό της μισό.

Οι «κόκκινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό, με τον Έρικσεν να πασάρει στον Ράσφορντ μετά από κόρνερ, τον τελευταίο να κάνει το διαγώνιο πλάσε και τον Ουζόχο να αποκρούει σε κόρνερ.

Επτά λεπτά μετά η ομάδα του Ερίκ Τεν Χάαγκ απείλησε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ρονάλντο ο οποιος έκανε το σουτ από τα αριστερά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και άγγιξε το γκολ στο 23’, με τον Ράσφορντ να βγαίνει απέναντι από τον Ουζόχο και τον Νιγηριανό να αποκρούει εξαιρετικά με τα πόδια.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν και την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο Α’ μέρος με το μακρινό σουτ του Κασεμίρο να καταλήγεις στην οριζόντια δοκό της εστίας των «πρασίνων».

Πέντε λεπτά πριν το 45λεπτο ο Φρεντ σε πλεονεκτική θέση επιχείρησε την κεφαλιά από τη σέντρα του Αντόνι, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νιγηριανού πορτιέρο.

Την τελευταία λέξη στο ημίχρονο είχε η Ομόνοια που έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 43’! Ο Μπρούνο έφυγε στη κόντρα, βγήκε απέναντι από τον Ντε Χέα και ενώ είχε δίπλα του τον Κακουλλή επέλεξε να τελειώσει μόνος του την φάση στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγηθήκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημίχρονου.

Β’ Ημίχρονο

Με το ίδιο σκηνικό άρχισε το Β’ μέρος της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Ομόνοια να αμύνεται στο δικό της μισό.

Νωρίς στην επανάληψη στο 47’, οι «κόκκινοι» απείλησαν με τον Φερνάντες να κάνει αρχικά το πλασέ από τα αριστερά με τον Ουζόχο να αποκρούει και με τον Ράσφορντ στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ, να κάνει σουτ και τον πορτιέρο των πράσινων να αποκρούει και πάλι.

Στο 59’ η ομάδα του Τεν Χάαγκ βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Ράσφορντ να βγαίνει απέναντι από τον Ουζόχο και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νιγηριανού.

Η Μάντσεστερ συνέχισε να πιέζει και τέσσερα λεπτά μετά έχασε και πάλι μεγάλη ευκαιρία με τον Σάντσο να κάνει την παράλληλη πάσα από τα δεξιά, τον Φερνάντες να βάζει την προβολή και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 62ο λεπτό οι γηπεδούχοι συνέχισαν τον καταιγισμό φάσεων και έχασαν ακόμη μια καλή φάση με τον Ράσφορντ να κάνει το σουτ στη κίνηση από τα αριστερά και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο τελευταίο 15λεπτο η Ομόνοια κλείστηκε καλά στο αμυντικό της τρίτο και πέρα από κάποια μακρινά σουτ των Κασεμίρο και Μακτόμινεϊ δεν απειλήθηκε σημαντικά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Νιλ Λένον θα έφευγε με έναν ιστορικό βαθμό, δέχθηκε το γκολ στο 93’ από τον Μακτόμινεϊ ο οποιος πήρε την πάσα από τον Σάντσο και μέσα στη καρδιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Παρά την ήττα η Ομόνοια φάνηκε αντάξια των προσδοκιών και έδειξε μπορεί να κοιτάξει στα μάτια οποιονδήποτε αντίπαλο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χάαγκ): Nτε Χέα, Νταλότ, Λίντελοφ, Μαρτίνεζ, Μαλάσια (60' Σω), Κασεμίρο (81' Μακτόμινεϊ), Φρεντ (70' Έρικσεν), Άντονι (60' Σάντσο), Φερνάντες, Ράσφορντ, Ρονάλντο.

Ομόνοια (Λένον): Ουζόχο, Κίτσος, Γιούστε, Μίλετιτς, Λανγκ, Μάθιους (65' Ψάλτης), Χάμπος (74' Παπουλής), Κασάμα (86' Μιξ), Παναγιώτου, Κακουλλής (64' Ανσαριφάρντ), Μπρούνο (74' Λοΐζου).

Σκόρερ: 93' Μακτόμινεϊ / -

Κίτρινες: - / 68' Κασάμα

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Τζερόμ Μπισάρντ