Καρέ με ζεύγη Κακουλλή και αυτογκόλ (vid)

Ιδανική πρεμιέρα για την Ομόνοια, που κέρδισε στο ΓΣΠ τη Νέα Σαλαμίνα με 4-0

Ξεκίνησε με το «δεξί» τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα η Ομόνοια που επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας μέσα στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» αρκετά βελτιωμένοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, κυριάρχησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν μια σημαντική νίκη-ψυχολογίας. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Λέουκο (αυτ) 20’, Κακουλλής 72’, 78’ και Ντάτκοβιτς 81’ (αυτ).

Α’ ημίχρονο

Με την Ομόνοια να έχει την απόλυτη υπεροχή και να ψάχνει ένα γρήγορο γκολ, ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ.

Οι «πράσινοι» έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 4ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Χάμπου να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

Στο 20’ η ομάδα της Λευκωσίας μετουσίωσε την υπεροχή της και άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Λέουκο! Ο Σίμιτς έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά με τον αμυντικό της Νέας Σαλαμίνα να βάζει την προβολή προτού Σεμέδο και να στέλνει άθελα του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 38ο λεπτό έχασε καλή ευκαιρία με τον Μάθιους να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Ανσαριφάρντ να ξεπετάγεται μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ομάδα του Αυγουστή απείλησε εκ νέου με τον Σίμιτς να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ομόνοια να έχει το προβάδισμα και τη Νέα Σαλαμίνα να ψάχνει αντίδραση.

Β’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε και την επανάληψη η Ομόνοια που βγήκε μπροστά και πίεσε τη Νέα Σαλαμίνα με στόχο να καθαρίσει το ματς.

Στο 50ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας έχασε μεγάλη φάση με τον Σίμιτς να κάνει το σουτ μετά το γύρισμα του Σεμέδο και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα γκολπόστ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και στο αμέσως επόμενο λεπτό «άγγιξαν» το 2-0! Ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε την κόντρα μέσα στη περιοχή, ελευθερώθηκε υπέροχα από τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 59’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Βαρωσιώτικη ομάδα αφού ο Λέουκο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ πάνω στον Ανσαριφάρντ.

Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν μπροστά και έχασαν καλή φάση στο 64’ με το σουτ του Καρλίτος από το ύψος της περιοχής να περνάει μόλις έξω.

Τρία λεπτά μετά η Ομόνοια έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να διπλασιάσει το προβάδισμα της. Πρώτα ο Σίμιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μελίσσα από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και αμέσως μετά ο Μίλετιτς με σουτ μετά από κόρνερ βρήκε και πάλι μπροστά του τον Ελλαδίτη πορτιέρο.

Το ζητούμενο για την Ομόνοια ήρθε όμως λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 72’! Ο Κασάμα με εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά της περιοχής έδωσε γκολ πάρε βάλε στον Κακουλλή ο οποίος από κοντινή απόσταση με το κεφάλι έγραψε το 2-0.

Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» έκαναν ότι ήθελαν και στο 78’ πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων. Ο Κασάμα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Ντάτκοβιτς και να καταλήγει στα δίκτυα του Μελίσσα. Αυτό ήταν και το δεύτερο αυτογκόλ της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Σωφρόνη δεν σταμάτησε εδώ και στο 81’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0! Ο Κακουλλής εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Νέας Σαλαμίνας, πέρασε τον Μελίσσα και σημείωσε το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο (80' Ζαχαρίου), Ανσαριφάρντ (68' Κακουλλής), Μπασιρού (76' Κούσουλος), Σίμιτς (76' Λοΐζου), Μίλετιτς, Χάμπος (68' Κασάμα), Μπεζούς.

Νέα Σαλαμίνα (Χαραλάμπους): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Τσελέα (28' Ντιακιτέ), Λέουκο, Καρλίτος (82' Σίλβα), Μπεχαράνο, Μιγκελίτο (64' Κατσιάρης), Κουμούρης (46' Φερνάντεζ), Νάρσινγκ (64' Κουζμάνοβιτς), Ντορεγκαράι.

Σκόρερ: 19' Λέουκο (αυτ), 72' Κακουλλής, 78' Ντάτκοβιτς (αυτ), 81' Κακουλλής / -

Κίτρινες: 58' Χάμπος / 13' Λέουκο, 45+5' Καρλίτος, 75' Ντιακιτέ

Κόκκινες: - / 59' Λέουκο

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης