Γλίτωσε το σοκ με buzzer beater του Μπεζούς! (vid)

Με γκολ του Ουκρανού στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ομόνοια απέφυγε την γκέλα

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε με 1-0 του Ακρίτα χάρη σε γκολ του Μπεζούς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι, έχασαν πολλές ευκαιρίες και στο τέλος πήραν το τρίποντο.

Α’ Ημίχρονο

Η Ομόνοια πήρε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Ωστόσο ο καλά οργανωμένος Ακρίτας δεν επέτρεπε στους παίκτες του Γιανίκ Φερέρα να βρουν ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 17’ με ένα σουτ του Ανσαριφάρντ μέσα από την περιοχή το οποίο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Το αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λέτσιακς πίεσε τον Περντρέου ο οποίος έκανε το λάθος και ο Κόρατς σαν από μηχανής θεός έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια της φάσης ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 23’. Μετά από απομάκρυνση του Περντρέου με γροθιές, η μπάλα στρώθηκε στον Λοΐζου ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ακρίτας απείλησε στο 31’ με ένα δυνατό σουτ του Καραγιάννη το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Ουζόχο.

Στην επόμενη φάση ο Μπρούνο βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ομόνοια είχε τον πρώτο λόγο ωστόσο δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια άλλη τελική προσπάθεια.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για τον Ακρίτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαβριήλ στο 49’ με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο 57’ ο Λοΐζου επιχείρησε να απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα.

Η Ομόνοια έγινε πιο πιεστική στα επόμενα λεπτά και στο 64’ έχασα τρομερή ευκαιρία με τον Μπρούνο την κεφαλιά του οποίου απογειώθηκε και απέκρουσε ο Περντρέου.

Ο Βραζιλιάνος έχασε πολύ καλή ευκαιρία και στο 69’ με σουτ μέσα από την περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κακουλλής βρέθηκε απέναντι από τον Περντρέου και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το ματς πήγαινε προς ολοταχώς για ισοπαλία και το 0-0 ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Μπεζούς. Ο Ουκρανός με φοβερό πλασέ εκτός περιοχής στο τελευταίο λεπτό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον κίπερ του Ακρίτα.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ. Η Ομόνοια ανέβηκε στους 22 βαθμούς και ο Ακρίτας έμεινε κολλημένος στον πάτο της βαθμολογίας με 7.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Μάθιους, Κασάμα (80' Κούσουλος), Μπασιρού (59' Παπουλής), Μπρούνο (80' Μπάρκερ), Λοΐζου, Ανσαριφάρντ (70' Κακουλλής), Κίτσος (59' Μπεζούς)

Ακρίτας (Μπορέλ): Περντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ (52' Ραμίρες), Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ (67' Εράσο), Σέχιτς, Καραγιάννης, Μασάδο

Σκόρερ: 90+5' Μπεζούς / -

Κίτρινες κάρτες: 86' Λανγκ / 40' Σέχιτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Θωμάς Χατζηβασιλείου

VAR: Κυριάκος Αθανασίου