Τριφυλλάρα…τρέλανέ μας!

Απέκτησε προβάδισμα με «διπλάρα» στο Βέλγιο η Ομόνοια

Τεράστιο «διπλό» για την Ομόνοια η οποία επικράτησε με 2-0 της Γάνδης μέσα στο Βέλγιο. Η ομάδα του Νιλ Λένον παρουσιάστηκε αντάξια των προσδοκιών και συνδύασε μια σπουδαία εμφάνιση με μια τεράστια νίκη που της δίνει πλεονέκτημα για τη πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Τα γκολ της αναμέτρηση πέτυχαν οι Χαραλάμπους 19’, και Μπάρκερ 76’.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια η οποία από τα πρώτα λεπτά βγήκε μπροστά και πίεσε τους γηπεδούχους αναγκάζοντας τους σε εύκολα λάθη.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους «πράσινους» στο 5ο λεπτό με τον Γιούστε να κάνει την μακρινή μπαλιά για τον Κακουλλή και τον Ρόεφ να βγαίνει να μαζεύει σωτήρια την μπάλα προτού γίνει απειλητικός ο Κύπριος φορ.

Στο 12’ οι Βέλγοι απάντησαν με το διαγώνιο σουτ του Χιουσλάγκερ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 19’ η ομάδα του Νιλ Λένον μετέτρεψε την υπεροχή της σε γκολ μετά την εξαιρετική ενέργεια του Χαραλάμπους που μπήκε στη περιοχή και έκανε το σουτ για να γράψει το 0-1.

Οκτώ λεπτά μετά το «τριφύλλι» απείλησε και πάλι με τον Μιξ να παίρνει την κάθετη πάσα από τον Μπρούνο και τον Αμερικανό να κάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο αλλά να μην βρίσκει την εστία.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Γάνδη ανέβασε ρυθμό και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 43’ να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με το διαγώνιο μακρινό σουτ του Χάουγκε που όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Φαμπιάνο ο οποίος έσωσε εξαιρετικά.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο ξεκίνησε το B’ μέρος η Γάνδη που βγήκε μπροστά και πίεσε την Ομόνοια με στόχο να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στο 55’ οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στην αναμέτρηση με τον Κάιπερς να παίρνει την κεφαλιά από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Δέκα λεπτά μετά όμως οι «πράσινοι» απάντησαν με τον προωθημένο Παναγιώτου να κάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια οι Βέλγοι βγήκαν μπροστά για να σκοράρουν ένα τέρμα αλλά η Ομόνοια τους «τιμώρησε» στο 76’ με τον Κακουλλή να πασάρει στον Μπάρκερ και τον τελευταίο με μια «βολίδα» να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ρόεφ.

Οι γηπεδούχοι με δύο τέρματα πίσω στο σκορ βγήκαν μπροστά και στο 80’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χόνγκ να κάνει το κοντινό πλασέ και τον Φαμπιάνο να λέει και πάλι όχι.

Στα τελευταία λεπτά η Γάνδη έκλεισε την Ομόνοια μέσα στη περιοχή της και στο  91’ λίγο έλειψε να μειώσει στο σκορ με το εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Χιουσλάγκερ το οποίο έσωσε και πάλι εκπληκτικά ο Βραζιλιάνος πορτιέρο.

Έτσι το 0-2 ήταν και το τελικό σκορ με το «τριφύλλι» να θέτει γερές βάσεις για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Γάνδη (Vanhaezebrouck): Ρόεφ, Φορτούνα (46' Οφόε), Τονουναρίγκα (81' Γκορντό), Μόντες (81' Οκούμου), Χάουγκε (61' Ντεπόιτρε ), Χονγκ, Κουμς, Χιουσλάγκερ, Όλσεν, Νταντέου, Κάιπερς.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέτσιακς, Χαραλάμπους (74' Παπουλής), Μιξ (70' Μπέζους), Μπασιρού, Μπρούνο (74' Μπάρκερ), Κακουλλής(86' Μάταβζ).

Σκόρερ: - / 19' Χαραλάμπους, 76' Μπάρκερ

Κίτρινες: - / 59' Χαραλάμπους, 61' Μίλετιτς, 67' Κακουλλής

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Irfan Peljto