Γάνδη: Ανεβάζει στροφές…

Τι παρουσίασαν σήμερα οι Βέλγοι υπό το βλέμμα του Νιλ Λένον

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η Γάνδη πέτυχε σήμερα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα υπό το βλέμμα του προπονητή της Ομόνοιας Νιλ Λένον, που βρέθηκε στο γήπεδο και παρακολούθησε το ματς. Επιβλήθηκε 2-1 της Βέστερλο στο Chelamco Arena με ανατροπή για την 3η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος και έφτασε στους πέντε βαθμούς (μία νίκη και δύο ισοπαλίες).

Είναι αλήθεια ότι υπήρχε πίεση για τη νίκη εκ μέρους των οπαδών της ομάδας, αφού μέχρι τώρα, αυτή… αγνοείτο. Από την άλλη βέβαια το πρόγραμμα της ομάδας στις πρώτες αγωνιστικές μόνο εύκολο δεν είναι.

Νωρίς στο 5’ έμεινε πίσω στο σκορ καθώς η Βέστερλο άνοιξε το σκορ με τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα τον Βετόκελε, αλλά στη συνέχεια ανέβηκε, έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο και ανέτρεψε τα δεδομένα, ούσα καλύτερη από την αντίπαλο.

Στο 38’ λεπτό ισοφάρισε με τον Μάρε και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Κάιπερς με πέναλτι έκανε το 2-1. Το πέναλτι καταλογίστηκε σε χέρι του Ντε Κάιπερ.

Στην επανάληψη η γηπεδούχος ζήτησε τρίτο γκολ, αλλά ο Μπολάτ απέκρουσε σωτήρια σουτ των Μόντες και Κάιπερς.

Τα άκρα

Είχε η αντίπαλος της Ομόνοιας κατοχή της μπάλας  στο 58 τοις εκατό, ενώ έκανε 15 τελικές προσπάθειες. Λειτούργησε με καλή κυκλοφορία της μπάλας -αρκετές κοντινές πάσες- και συνδυασμένες επιθέσεις. Ο κύριος όγκος των επιθέσεων της εκδηλώθηκε από αριστερά (45 τοις εκατό) με το Μόντες να είναι και σε αυτό το ματς πολύ καλός,  αλλά πραγματοποίησε και επιθέσεις από δεξιά (ποσοστό 38 τοις εκατό). Τα πλάγια αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ότι είναι η μεγάλη δύναμη της ομάδας,  αφού από κει εκδήλωσε το 83 τοις εκατό των επιθέσεων της.

Η αδυναμία της σήμερα ήταν το ότι παραχώρησε αρκετά εύκολα φάουλ έξω από την περιοχή της.

Καλύτεροι σε απόδοση ήταν οι Τορουναρίγκα, Μάρε, Μόντες και Ενγκαντό.

Πως έπαιξε

Ο Χέιν Βανχέζμπρουκ, παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 3-5-2 ως εξής: Στο τέρμα ήταν ο Ρουφ, τριάδα πίσω οι Οκούμου, Τορουναρίγκα Ενγκαντό, στο κέντρο οι Κουμς, Μάρε, πιο μπροστά ο Γιουλσάγκερ, στα πλάγια οι Μόντες, Σαμουάς. Στην επίθεση ο Φοφανά με τον Κάιπερς.

Στο 33' ο Σαλάχ αντικατέστησε τον Γιουλσάγκερ, που τραυματίστηκε, στο 66’ ο Γκοντό το Σαμουάζ, στο 85’ ο Λεμάγιτς το Φοφανά και ο Ολσεν τον Κουμς.

Σε σχέση με το ματς κατά της Σεντ Τρούιτεν ο 17χρονος Φοφανά, κάνοντας μάλιστα ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα, αγωνίστηκε αντί του τραυματία Τισουντάλι (θα απουσιάσει για 6 μήνες) και ο Μάρε έπαιξε αντί του τραυματία Οουσού.

Τραυματίες είναι επίσης οι Ντε Σαρτ, Οφόε, Φορτούνα, και Ντεπουάτρ΄.

Την ερχόμενη Παρασκευή (12/8) η Γάνδη αγωνίζεται εκτός έδρας με την Οστάνδη.

Ικανοποιημένος ο κόουτς

Ο Χέιν Βανχέζμπρουκ, είπε τα εξής μετά το ματς:

«Είχαμε μια κακή αρχή με ένα γκολ που μπορούσαμε να αποφύγουμε. Δημιουργήθηκαν κάποιες αμφιβολίες όμως ξεκαθαρίσαμε τα πράγματα. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τη νοοτροπία των παικτών μου».