Από Λευκωσία… στην Ευρώπη οι Σκαλιώτες! (vid)

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το ΓΣΠ και «κλείδωσε» την 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Νίκησε (0-2) την Ομόνοια και «κλείδωσε» την Ευρώπη η ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έκανε το καθήκον της και εξασφάλισε τη συμμέτοχή της στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Λόπες 45’ και Γκονζάλεθ 66’.

Α’ ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με την Ομόνοια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ΑΕΚ να ψάχνει τα πατήματα της.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς άνηκε στους γηπεδούχους που λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα στο 12’! Ο Κίτσος σύγκλινε από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο πλασέ στο παραθυράκι του Πίριτς ο οποιος απέκρουσε εξαιρετικά!

Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα της Λάρνακας απάντησε με το δυνατό σουτ του Λόπες από το ύψος της περιοχής, που όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Παναγή που έδιωξε με γροθιές.

Στο 21ο λεπτό το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες του με τον Ζράντι να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ μετά το λάθος του Πίριτς, στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η Λαρνακιώτικη ομάδα είχε και πάλι απάντηση στο 31’ με την κεφαλιά του Γκονζάλεθ μετά από κόρνερ να περνάει ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναγή!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και ευτύχησαν να σκοράρουν στο 45’! Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ με τον Λόπες να παίρνει την κεφαλιά στην καρδία της περιοχής της Ομόνοιας και να γράφει το 1-0.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα.

Β’ ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ που βγήκε μπροστά με στόχο να «καθαρίσει» το ματς.

Οι «κιτρινοπράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο Β’ μέρος στο 59’, μετά από εξαιρετική συνεργασία του Γκιούρτσο με τον Σανχούρχο, ο πρώτος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οκτώ λεπτά μετά όμως η ομάδα του Όλτρα διπλασίασε τα τέρματά της! Ο Γκονζάλεθ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ μη αφήνοντας περιθώριο στον Παναγή να αντιδράσει.

Στη συνεχεία ο ρυθμός της αναμέτρησης κόπασε με την Ομόνοια να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσεις πέραν από μία κεφαλιά του Κούσουλου.

Στο 86’ το «τριφύλλι» μείωσε με το εξαιρετικό σουτ του Μπεζούς έξω από την περιοχή, ωστόσο το γκολ δεν μέτρηση αφού ο Ανσαριφάρντ που συμμετείχε στην φάση ήταν σε αντικανονική θέση.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που τις χαρίζει το τρίτο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ομόνοια (Σωφρόνης): Παναγή, Παπουλής (53' Ανσαριφάρντ), Κίτσος (81' Ν. Κυριακίδης), Λέτσιακς, Ζαχαρίου (46' Λοΐζου), Λανγκ, Σράντι (66' Νεοφύτου), Κούσουλος, Χάμπος (81' Ανδρέου), Βενιζέλου, Μπεζούς.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι (84' Μάμας), Φαράζ (46' Κάσας), Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο.

Σκόρερ: - / 45' Λόπες, 66' Γκονζάλεθ

Κίτρινες: - / 43' Ροσάλες

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Paterna Daniele

VAR: Zufferli Luca