Άλωσε το Αϊντχόφεν η Γρανάδα

Τέθηκε επικεφαλής του ομίλου της Ομόνοιας

«Αφεντικό» στον πέμπτο όμιλο, στον οποίο συμμετέχει και η Ομόνοια, έγινε μετά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ η Γρανάδα, που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο από το «Φίλιπς» επικρατώντας με 1-2 σε βάρος της PSV Αϊντχόφεν.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε γκολ του Γκέτσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (δείτε το εδώ), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν δις μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος με τους Μολίνα (δείτε το γκολ εδώ) και Ματσίς (βίντεο εδώ), φτάνοντας σε μιας τεράστιας σημασίας τρίποντο.

Έτσι, μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, η Γρανάδα έχει την πρωτοπορία του ομίλου με τρεις βαθμούς, Ομόνοια και ΠΑΟΚ ακολουθούν έχοντας από έναν και η PSV είναι στον πάτο χωρίς πόντο.

Συνθέσεις

PSV: Εμβονγκό, Ντάμφρις, Μπαουμγκάρτλ, Μποσκάλι, Μαξ, Σανγκαρέ, Γκέτσε (46’ Φίργκεφερ), Χέντριξ, Ιχατάρεν, Μάουρο (73’ Μαντουέκε), Μάλεν.

Γρανάδα: Σίλβα, Φουλκιέρ, Χερμάν, Βαγέχο, Νέβα, Ερέρα, Μίγια (81’ Μπρις), Γκοναλόν (35’ Μοντόρο), Ματσίς (81’ Σόρο), Πουέρτας, Μολίνα (69’ Σουάρες).