Ήρωας Φαμπιάνο κούπα και όμιλοι ξανά

Μια ψυχωμένη Ομόνοια, αγωνίστηκε για πάνω από 110’ με παίκτη λιγότερο και εν τέλει κατάφερε να πάρει το 15ο κύπελλο στην ιστορία της

Κυπελλούχος Κύπρου για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 είναι η Ομόνοια που επικράτησε του αξιόμαχου Εθνικού με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι. Στην κανονική του διάρκεια το παιχνίδι έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα κι αφού καμία ομάδα δεν παραβίασε την αντίπαλη εστία κατά τη διάρκεια της παράτασης, το τρόπαιο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ομόνοια λόγω αποβολής του Σέχου μόλις στο 4’ της αναμέτρησης, ενώ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο διαιτητής, Μάρκο Ντι Μπέλο, απέβαλε και τον προπονητή των «πρασίνων», Νιλ Λένον.

Α’ Ημίχρονο

Με επιθετική διάθεση άρχισε τον αγώνα η Ομόνοια, με τους παίκτες του Νιλ Λένον να έχουν εντολή όπως ασκήσουν ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο τους.

Το σκηνικό όμως άλλαξε πάρα πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 4’ της αναμέτρησης ο Σέχου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς σύμφωνα με τον Μάρκο Ντι Μπέλο, ο Νιγηριανός έριξε στο έδαφος τον Βοιτκόφσκι, που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Φαμπιάνο. Ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε όπως συνεχιστεί ο αγώνας, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR, είδε ξανά τη φάση και απέβαλε τον 29χρονο μπακ.

Η εξέλιξη αυτή άλλαξε σε μεγάλο βαθμό τα δεδομένα του αγώνα, με τους «πράσινους» να παραχωρούν μέτρα στον αντίπαλο τους και να προσπαθούν όπως απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις. Τη μάχη στην κατοχή της μπάλας κέρδισε ο Εθνικός Άχνας, που όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν πιο απειλητικός και επικίνδυνος.

Παρά ταύτα, η πρώτη τελική του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 15’ και άνηκε στο «τριφύλλι», όταν μετά από σουτ του Μάταβζ, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό και κατέληξε στην αγκαλιά του Χριστοδούλου.

Η πρώτη τελική του Εθνικού ήρθε στο 25’ με άστοχο σουτ του Γκόρουπετς εντός περιοχής κι ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάνο μπλόκαρε με ευκολία στο σουτ που επιχείρησε ο Κουντόμπιακ εκτός περιοχής.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 31’, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Άμπραχαμ, ο οποίος ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η τελευταία καλή στιγμή σημειώθηκε στο 39’ κι άνηκε στο «τριφύλλι», όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λοβέρα, ο Χούμποτσαν έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο μέρος, συνέχισε ο Εθνικός που κατέγραψε την πρώτη του τελική στην επανάληψη μόλις στο 47’. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Ιωάννου έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στο έδαφος και κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Ακολούθως, η ομάδα του Ράζντρε έγινε ακόμη πιο απαιτητική, ασκώντας ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο της και φτιάχνοντας ευκαιρίες κυρίως από τα αριστερά με τον Ιωάννου. Παρόλα αυτά, η εστία του Φαμπιάνο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Αντίδραση κατάφερε να βγάλει το συγκρότημα του Νιλ Λένον, με τον Κακουλλή να δικαιώνει τον προπονητή του που επέλεξε να τον ρίξει στον αγώνα, καθώς ο Κύπριος επιθετικός προκάλεσε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Ο νεαρός φορ ήταν αυτός που έδωσε στον Τσέποβιτς, ο οποίος έκανε την προβολή από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, ωστόσο ο Χριστοδούλου κατάφερε να αποκρούσει. Επίσης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο κίπερ του Εθνικού βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Κακουλλή.

Η τελευταία καλή στιγμή του Εθνικού στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 85’, όταν ο Γκόρουπετς επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής και ο Φαμπιάνο μπλόκαρε.

Αφού καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Α’ Ημίχρονο Παράτασης

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους της παράτασης, με τις δύο ομάδες να αρχίζουν να κάνουν συντήρηση δυνάμεων, αφού η κούραση είχε αρχίσει να κάνει για τα καλά την εμφάνιση της.

Η κορυφαία στιγμή του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 92’, όταν ο Πηλέας ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ μερικά μέτρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ταράσοβς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Β’ Ημίχρονο Παράτασης

Ακόμη περισσότερο έπεσε ο ρυθμός στο τελευταίο ημίχρονο του αγώνα, με τον Εθνικό όμως να συνεχίζει να κρατά περισσότερο μπάλα και να είναι πιο απειλητικός από το «τριφύλλι».

Ωστόσο, η κορυφαία στιγμή σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κακουλλής έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Χριστοδούλου.

Πέναλτι

Mε 5-4 κέρδισε στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι η Ομόνοια, με τον Φαμπιάνο να αποκρούσει τις εκτελέσεις των Ζάκπα και Περατικού, ενώ το δεξί δοκάρι του Βραζιλιάνου σημάδεψε ο Κουντόμπιακ. Από πλευράς «πρασίνων» αστόχησαν από τα έντεκα βήματα οι Κακουλλής και Τσέποβιτς (απόκρουση Χριστοδούλου).

Εύστοχοι για τους κυπελλούχους ήταν οι Λανγκ, Γιούστε, Λοίζου, Μπασιρού κι ο Χαραλάμπους που εκτέλεσε το νικητήριο πέναλτι.

Για τον Εθνικό δίκτυα βρήκαν στα πέναλτι οι Άμπραχαμ, Ταράσοβς, Ηλία και Άδωνη.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Κίκο (46' Παναγιώτου), Μπασιρού, Ντίσκερουντ (90' Χαραλάμπους), Λοΐζου, Λοβέρα (65' Τσέποβιτς), Παπουλής (11' Χούμποτσαν), Μάταβζ (65' Κακουλλής).

Εθνικός Άχνας: Χριστοδούλου, Ιωάννου (106' Περατικός), Γκούρουπετς, Πηλεάς, Ταράσοβς, Άδωνη, Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Μάζουρεκ (90' Ντόλεζαλ), Βοϊτκόφσκι (58' Ζακπά), Ντούρις (101' Μ. Ηλία).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 67' Λοίζου, 112' Γιούστε / 37' Βοϊτκόφσκι, 44' Άδωνη, 64' Ζακπά, 81' Γκόρουπετς.

Κόκκινες: 4' Σέχου, 120' Λένον / -

Διαιτητής: Marco Di Bello.