«Βυθίζει» τη Δόξα… και βλέπει τετράδα! (vid)

Τρίτη σερί νίκη για την Ομόνοια, που κέρδισε το προσφυγικό σωματείο με 2-0 και... βάζει πίεση στον Άρη

Συνέχισε το νικηφόρο της σερί η Ομόνοια που επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα μπήκε «φορτσάτα» στον αγωνιστικό χώρο και «καθάρισε» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το Α’ μέρος. Οι «πράσινοι» πήραν το τρίτο τους συνεχόμενο τρίποντο και βάζουν πίεση πλέον στον τέταρτο Άρη . Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπρούνο 11’ και Μπάρκερ 30’.

Α’ Ημίχρονο

Με φόρα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια που από τα πρώτα λεπτά έκλεισε τη Δόξα στο δικό της μισό.

Νωρίς στο 5ο λεπτό, οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με τον Ψάλτη να κάνει το σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Φερέρα «άγγιξε» το γκολ, με τον Ψάλτη να βγάζει μόνο του τον Κακουλλή απέναντι από τον Σισκόφσκι και τον Κύπριο επιθετικό κάνει το πλασέ αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Στο 11’ η υπεροχή της Ομόνοιας μετουσιώθηκε σε γκολ! Ο Μπάρκερ έκανε την παράλληλη πάσα από τα δεξιά, με τον Μπρούνο να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ από το σημείο του πέναλτι και να γράφει το 1-0.

Με το προβάδισμα υπέρ της, η Ομόνοια συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία στο 29’ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Κακουλλή ο οποίος σύγκλινε από τα αριστερά, έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως την «απάντηση» είχε ο Μπάρκερ που μετά την παράλληλη πάσα του Κακουλλή από τα δεξιά, επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής γράφοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη στο ΓΣΠ, με τη Δόξα να χρειάζεται ένα γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Στο 59’ η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ, με τον Μπένι να βγαίνει φάτσα με τον Ουζόχο και τον Νιγηριανό πορτιέρο να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με το μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στην αναμέτρηση να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με το γυριστό σουτ του Σαντίκ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε αφού ο Φιλανδός φορ ήταν ελαφρώς πιο μπροστά στην έναρξη της φάσης.

Έτσι οι «πράσινοι» πέτυχαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη, φτάνοντας στους 31 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον τέταρτο Άρη που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης, Λανγκ, Μπρούνο, Κασάμα, Κίτσος, Μπάρκερ (80' Γιούστε), Ανσαριφάρντ (67' Χάμπος, 76' Λοΐζου), Μπασιρού (67' Μιξ), Μίλετιτς, Κακουλλής (67' Χούπερ).

Δόξα (Μούζουρος): Σικόρσκι, Αντενόν, Μπένι (76' Σόμπζικ), Τιτζιανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί (62' Ίλιτς), Βαγιέχο, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι

Σκόρερ: 11' Μπρούνο, 30' Μπάρκερ / -

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης