Πρώτη κούπα... Λεμεσό

Ο Απόλλωνας νίκησε (2-0) την Ομόνοια και πήρε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς

Τεράστια νίκη και το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς είναι γεγονός για τον Απόλλωνα που επικράτησε με 2-0 της Ομόνοια στην «ΑΕΚ Αρένα». Οι κυανόλευκοι έβαλαν από νωρίς πίεση στο συγκρότημα του Νιλ Λένον, εκμεταλλευτήκαν τις ευκαιρίες τους και κατέκτησαν το τέταρτο Σούπερ Καπ της ιστορίας τους. Τα γκολ της αναμέτρηση πέτυχαν οι Νταμπό 12’, και Βα 73’.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να θέλουν να βγουν μπροστά και να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Λεμεσιανή ομάδα στο 11’ με τον Νταμπό να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο ακριβώς επόμενο λεπτό οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να σκοράρουν μετά από λάθος πάσα του Μίλετιτς ο Κολ έκλεψε κι έδωσε με τη μία στον Νταμπό ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο για να γράψει το 1-0.

Στο 24’ οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Μπρούνο να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Μάταβζ να μην προλαβαίνει να βρεθεί στη πορεία της μπάλας.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την ομάδα του Νιλ Λένον να ανεβάζει ρυθμό και να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 40’ για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με τον Χαραλάμπους να κάνει το σουτ στη κίνηση μέσα στη περιοχή και τον Δημητρίου να μαζεύει την μπάλα με υπερένταση.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι με τον Φαμπιάνο να ανατρέπει τον Μαυρία αλλά ο Βραζιλιάνος είπε «όχι» στην εκτέλεση του Ψύχα και έτσι κράτησε την διαφορά του ενός τέρματος.

Β’ Ημίχρονο

Με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε και το Β’ μέρος με την Ομόνοια να βγαίνει μπροστά για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στην επανάληψη στο 54’ με τον Μάθιους να βρίσκει τον Μπρούνο στην καρδία της περιοχής του Απόλλωνα και τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ στη κίνηση και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δημήτριου.

Οι κυπελλούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 64ο λεπτό έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με το γύρισμα του Γιούστε να καταλήγει στον Μπέζους ο οποίος από κοντινή απόσταση έκανε το γυριστό και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά οι «κυανόλευκοι» απάντησαν με το μακρινό σουτ του Πίττα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Φαμπιάνο ο οποίος απέκρουσε εξαιρετικά.

Στο 73’ ο Βα έβαλε το «κερασάκι στη τούρτα» με την εξαιρετική ενέργεια του Πίττα ο οποίος πάσαρε στο ύψος της περιοχής στον Αφρικανό που πλάσαρε τον πορτιέρο της Ομόνοιας για να γράψει το 2-0.

Το «τριφύλλι» όμως δεν τα έβαλε κάτω και στο 78’ βρήκε και δεύτερο δοκάρι με τον Γιούστε να παίρνει την κεφαλιά στην εκτέλεση φάουλ του Λέζιακς και την μπάλα να καταλήγει την συμβολή των δοκαριών.

Στο 80’ η ομάδα της Λεμεσού έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την δεύτερη κίτρινη του Φιλιώτη αλλά η Ομόνοια δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει και έτσι το 2-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη απέναντι στους «πράσινους» στον θεσμό του Σούπερ Καπ.

Απόλλων (Κ. Μακρίδης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Αρτυματάς (60' Πεϊμπέρνς), Β. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Κολ (62' Μπα), Σαχάρ, Βα (84' Καμπράλ), Ψύχας (84' Ρομπε΄ρζ), Νταμπό (49' Νταμπό), Γιάνγκα.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Γιούστε, Λανγκ, Μίλετιτς (73' Παπουλής), Μάθιους, Μπασιρού, Χαραλάμπους (73' Μιξ), Λέζιακς, Μπρούνο, Μάταβζ (59' Μπέζους), Κακουλλής (73' Μπάρκερ).

Σκόρερ: 12' Νταμπό, 73' Βα / -

Κίτρινες: 29' Φιλιώτης, 63' Βα / 43' Μάταβζ, 52' Μπρούνο

Κόκκινες: 80' Φιλιώτης / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή