Var-βάτο θρίλερ με λυτρωτή τον Λέτσιακς

Η Ομόνοια ξεπέρασε το εμπόδιο της Δόξας με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο ΓΣΠ, όπου η Ομόνοια κέρδισε τη Δόξα με 2-1, χάρη σε δύο τέρματα τα οποία επιτεύχθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Εμπραλίτζε (72’), όμως τα τέρματα των Ντούρις (93’) και Λέτσιακς (97’) ήταν αυτά που έκριναν τον αγώνα.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, καθώς ο Γκόμεθ (84’) είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ πάνω στον Καραμανώλη, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Σισκόφσκι για δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Κακουλλή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το VAR παρέμβηκε τρεις φορές, τις δύο εξ αυτών, αφορούσε ακυρωθέν τέρματα της Δόξας.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια πήρε το πρώτο της τρίποντο, ενώ η Δόξα παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Την τιμητική του είχε το VAR στο πρώτο μέρος, καθώς χρειάστηκε να επέμβει σε δύο καθοριστικές στιγμές, που αφορούσαν την Δόξα.

Πρώτα ήταν η φάση του 16ου λεπτού όταν μετά από γύρισμα που έγινε από τα δεξιά, ο Σαντίκ σκόραρε ανενόχλητος εντός περιοχής, όμως μετά από τη βοήθεια της τεχνολογίας το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Μέσκα ήταν σε θέση οφσάιντ. Η σέντρα στον Φιλανδό έγινε από τον Στυλιανού, ωστόσο ο Μέσκα παρεμπόδισε αντικανονικά την προσπάθεια του Λέτσιακς για να μαρκάρει τον Στυλιανού.

Η επόμενη στιγμή ήρθε στο 31’, όταν μετά από νέο γύρισμα στην περιοχή της Ομόνοιας, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα, όμως ο Χούμποτσαν έδιωξε με τακουνάκι. Οι παίκτες της Δόξας αμέσως έσπευσαν στον διαιτητή της αναμέτρησης θεωρώντας πως η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή, ωστόσο το VAR έκρινε ότι κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Όσον αφορά στο πώς αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι κράτησαν περισσότερο μπάλα, όμως η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των ποδοσφαιριστών της Δόξας, είχε ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να μην μπορέσουν να φτιάξουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Συγκεκριμένα, η πιο αξιόλογη στιγμή της Ομόνοιας ήρθε στο 26’, όταν ο Γκόμεθ προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Σισκόφσκι έδιωξε με υπερένταση.

Από την άλλη, το συγκρότημα του Κώστα Σακκά, πέραν από το ότι αμύνθηκε πολύ καλά, ήταν ιδιαίτερα απειλητικό και όπως αναφέραμε πιο πάνω… έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ.

Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου

Β’ Ημίχρονο

Ίδιο ήταν το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την ανούσια κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν, ενώ η Δόξα παρέμεινε πολύ συμπαγής πίσω και αποτελούσε απειλή όποτε έβγαινε μπροστά.

Στο 63’ έμελλε να έχουμε νέα παρέμβαση του VAR, αφού το γκολ που πέτυχε ο Αντενόν με το κεφάλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον Εμπραλίτζε ο οποίος πήρε όμορφα από τον Σαντίκ, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο, ο οποίος φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε.

Στη συνέχεια, οι ποδοσφαιριστές της Δόξας αμύνονταν πολύ καλά και δεν επέτρεπαν στον αντίπαλο τους να απειλήσει, ενώ στο 84’ ήρθε η απευθείας κόκκινη κάρτα του Γκόμεθ, για πολύ δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Καραμανώλη.

Εκεί που φάνταζε πολύ δύσκολο να βγάλει αντίδραση η Ομόνοια, ο Κακουλλής στο 90’ κέρδισε πέναλτι, μετά από παράβαση του Σισκόφσκι, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ντούρις, ο οποίος νίκησε τον Πρινιωτάκη, που έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Μάλιστα, οι «πράσινοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μιας και μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Λέτσιακς με ένα υπέροχο γκολ στο 97’, χάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Χούμποτσαν, Μπασιρού (85' Σέχου), Γκόμεθ, Ζαχαριού (60' Τζιωνής), Λοϊζου, Ατιέμγουεν (60' Κακουλλής), Τσέποβιτς (85' Ντούρις).

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα (86' Ι. Σάσι), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (60' Κυριάκου), Αντάμοβιτς, Τραϊτσέβσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης (86' Χριστοφή), Εμπραλίτζε (92' Πρινιωτάκης), Μέσκα.

Σκόρερ: 93' Ντούρις, 97' Λέτσιακς / 72' Εμπραλίτζε.

Κίτρινες: 62' Τζιωνής, 70' Μπασιρού / 14' Στυλιανού, 20' Κοβάσεβιτς, 53' Τραιτσέφσκι, 64' Σισκόφσκι.

Κόκκινες: 84' Γκόμεθ / 90' Σισκόφσκι.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.