Στο ίδιο (τραγικό) έργο θεατές

Οι πράσινοι πάνε στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ μετρώντας πέντε ματς χωρίς νίκη

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι στο ΓΣΠ, μεταξύ της Ομόνοιας και του Ερμή. Μέτριο το θέαμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφού οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να μετατρέψουν την υπεροχή που είχανε στη κατοχή της μπάλας, σε φάσεις και γκολ. Πολύ καλός ο Ερμής όσον αφορά το τακτικό κομμάτι, καθώς οι «φτεροπόδαροι» τα πήγαν άψογα στο αμυντικό κομμάτι.

Άξιο αναφοράς ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης αρνήθηκε δύο φορές πέναλτι στην Ομόνοια, μετά από χέρι που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Ερμή εντός περιοχής (74’ και 93’).

Πλέον η Ομόνοια που έχει και ένα ματς λιγότερο, μετρά 17 βαθμούς και πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς νίκη. Τους 13 βαθμούς έφτασε ο Ερμής.

Α΄ Ημίχρονο

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο μέρος του αγώνα, αφού οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους στη κατοχή της μπάλας σε φάσεις και γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις, αμύνονταν μαζικά και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στην εστία του Καϊκέ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 12’, όταν Ο Φαμπιάνο καθυστέρησε να διώξει, με τον Κονέ να βάζει πίεση στον Βραζιλιάνο και τη μπάλα να καταλήγει στον Καραγκούνη. Ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Φαμπιάνο ήταν εκτός θέσης, αφού σούταρε έξω.

Στην συνέχεια το μόνο που ακολούθησε ήταν ορισμένα άστοχα σουτ από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ ενός ημιχρόνου που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που έμεινε το πρώτο, αφού η Ομόνοια συνέχισε να έχει τον έλεγχο της μπάλας και να προσπαθεί να απειλήσει τον Καικέ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδιναν έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 63’, όταν ο Ασαντέ από καλή θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 74’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι Καραγκούνη εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 83’ η Ομόνοια έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία στον αγώνα, όταν ο Κακουλής έκανε το σουτ εντός περιοχής και ανάγκασε τον Καικέ σε δύσκολη επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα απάντησαν στις ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Μέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

Επίσης στις καθυστερήσεις του αγώνα ο διαιτητής δεν έδωσε και πάλι πέναλτι στους γηπεδούχους, μετά από νέο χέρι που έγινε στη περιοχή. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντίας.

Highlight: Η δυσκολία των παικτών της Ομόνοιας να απειλήσουν την εστία του Ερμή.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τιάγκο (72' Κακουλής), Παπουλής, Ασάντε (90' Λοίζου), Ντούρις

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Κίκο, Γκόμες, Τζιωνής, Λοΐζου, Σενέ και Κακουλλής

Ερμής (Μ. Σατσιάς): Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (86' Ραφίνια), Ντιας, Χολτ, Κυριακίδης, Παντελή (74' Καισερλίδης), Κονέ (86' Ρουσιάς), Λέμος (61' Βαλλιάνος)

Στον πάγκο: Φοιρινίδης, Αντωνίου, Ρουσιάς, Παπαθανασίου, Χριστοδούλου, Καισερλίδης, Ραφίνια, Βαλλιάνος, Οκόχ