Wils-on fire!

Με σκόρερ τον Γουίλσον ο Ολυμπιακός κέρδισε με 1-0 τη Δόξα

Ακόμη μια σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός ο οποίος κέρδισε την Δόξα στο ΓΣΠ με 1-0. Σκόρερ για την ομάδα του Πετράκη ο Γουίλσον στο 9’ της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο έφερε αρκετές ευκαιρίες και δυο δοκάρια (για τη Δόξα), ενώ στο δεύτερο ο ρυθμός και το θέαμα έπεσαν, με τον Ολυμπιακό να κρατά με σχετική άνεση το υπέρ του προβάδισμα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός που έψαξε το γρήγορο τέρμα. Μόλις στο 7’ ο Πεχλιβάνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Δόξας, σκόραρε μεν, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Αφού προειδοποίησε ο Ολυμπιακός, δυο λεπτά αργότερα άνοιξε και το σκορ, καθώς μετά από λάθος στην άμυνα της Δόξας, ο Σαρφό έγινε κάτοχος της μπάλας, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Γουίλσον, που πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Σισκόφσκι για να γράψει το 1-0.

Μάλιστα στο 14’ ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του, με τον Σαμπίνια να κερδίζει κεφαλιά στην περιοχή της Δόξας μετά από κόρνερ και να στέλνει τη μπάλα μόλις δίπλα απ’ την εστία του Σισκόφσκι. Το πρώτο δείγμα αντίδρασης απ’ την Δόξας ήρθε στο 19’ με τον Ασαμόα να πατά περιοχή από αριστερά και να κάνει το πλασέ από δύσκολη θέση, το οποίο όμως βρήκε έτοιμο τον Μολ. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκλεψε τη μπάλα απ’ τον Σαμπίνια, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο 30’ ο Γουίλσον τρύπωσε και πάλι στην άμυνα της Δόξας, και έφυγε σε τετ α τετ, με τον Σισκόφσκι όμως να του λέει όχι. Τελευταία μεγάλη φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 45+2’ όταν ο Ασαμόα δοκίμασε το μακρινό σουτ, με τη μπάλα να σταματά για δεύτερη φορά στο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Πάντως συζήτηση θα γίνει για ακόμη δυο φάσεις σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά. Αρχικά στο 16’ ο Καραμανώλης έκανε ένα πολύ σκληρό φάουλ στον Σαρφό με τάκλιν και το πόδι του να μην είναι στο έδαφος, με τον Θεουλή να κάνει μόνο παρατηρήσεις, ενώ στο 27' και μετά από φάουλ του Καλλή στον Σαρφό, ο τελευταίος έκανε κίνηση για να κλωτσήσει τον αντίπαλο του, με τον Θεουλή να δείχνει από μια κίτρινη. Και στις δυο περιπτώσεις ο διαιτητής ήταν επιεικής.

Β’ ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να βρει γρήγορα την ισοφάριση. Αυτό όμως είχε αρκετά ρίσκα μιας και πίσω υπήρχαν δημιουργήθηκαν χώροι για τον Ολυμπιακό. Παρά το γεγονός αυτό η πρώτη τελική ήρθε στο 58’ όταν μετά από μπαλιά στην περιοχή της Δόξας, ο Λαφράνς έδιωξε αρχικά με τη μπάλα να φθάνει στον Μποβέδα το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Η Δόξα είχει σοβαρό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια και χαρακτηριστικό πως μέχρι το 70’ καταγράφηκε ένα σουτ του Μπαλτέ πέρασε απελπιστικά έξω, και ένα σουτ του Ασαμόα που κόντραρε σε συμπαίκτη του και πέρασε έξω. Στο 79’ ο Ολυμπιακός σημείωσε τη δεύτερη του τελική, με σουτ του Σαρφό, χωρίς όμως να έχει καμία τύχη.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο εύκολο ήταν το έργο για τον Ολυμπιακό, μιας και η Δόξα έμενε από δυνάμεις, φαντασία και διάθεση. Ο Ολυμπιακός μάλιστα ήταν η ομάδα που ακούμπησε το δεύτερο τέρμα, με τον Κα στο 90+2 να κάνει ένα ωραίο σλάλομ στην περιοχή της Δόξα, να περνά από δυο παίκτες αλλά το πλασέ του κόντραρε σε αντίπαλο για να καταλήξει έξω.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Oλυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια, Μποβέδα, Ντιανέ, Μανρίκε, Νάνι, Σαρφό (84′ Κα), Σάλι, Πεχλιβάνης (58′ Μάντζης), Γουίλσον (90+2′ Ευτυχίδης)

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Καραμανώλης (58′ Μπαλντέ), Λαφράνς, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (89′ Ντίας), Καλλής (46′ Σάσι), Ασαμόα (82′ Ολιβέιρα), Τιντζανί, Μέσκα, Σαντίκ

Σκόρερ: Γουίλσον (9) / -

Κίτρινες Κάρτες: Σαρφό / Κοβάσεβιτς, Καλλής, Καραμανώλης, Αντενόν, Ασαμόα

Κόκκινες Κάρτες: - / -