Και ανατροπή και... κοντά στην κορυφή!

Ανέβηκε στην 3η θέση ο Ολυμπιακός!

Άλλη μια νίκη για τον Ολυμπιακό που επικράτησε της Καρμιώτισσας με 3-2 στο Μακάρειο Στάδιο για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το σκορ άνοιξαν νωρίς οι φιλοξενούμενοι με τον Ρομό, ωστόσο η ομάδα του Σεραφείμ βρήκε τρία γκολ με τους Ζαχαρίου, Ανδρέου και Μάντζη, με τον Σάσι να μειώνει εν τέλει σε 3-2.

Α’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο ματς η Καρμιώτισσα καθώς μόλις στο 8’ ο Ρομό με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει καθώς στο 21ο λεπτό ο Ζαχαρίου κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και με άψογο πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 31ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Μάντζης πέρασε τον Κυριακίδη και έκανε το πλασέ σε κενή εστία, ο Πολύζος όμως έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα εκτός, σώζοντας την ομάδα του.

Β’ Ημίχρονο

Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους με την έναρξη του 2ου μέρους καθώς οι Ανδρέου και Μάντζης έφεραν το σκορ στο 3-1. Αρχικά, από το στημένο του Γκουστάβο, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά και από κοντά ο Ανδρέου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και στην συνέχεια από την φοβερή κάθετη του Γκουστάβο στον Σάλι μπήκε στη περιοχή και τη κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μάντζη όπου από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1.

Στο 73’ ο Μιχαήλ ανέτρεψε τον Μπαργκάν μέσα στην περιοχή και ο Σάσι από τα έντεκα βήματα έκανε το 3-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Μάντζης, Γκουστάβο (Σαρφό 76'), Σαντάνα, Μανρίκε, Ζαχαρίου, Πεχλιβάνης (Σάλι 46'), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου (Νεοφύτου 83'), Παχίπης (Μπαργκάν 62'), Ρομό, Χριστοφή, Πέρεζ, Καπαρτής (Χρίστου 62'), Ι Σασί, Πολύζος, Χατζηβασίλης, Ρείνολντς (Φράγκος 83')

Σκόρερς: Ζαχαρίου, Ανδρέου, Μάντζης / Ρομό, Σάσι

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Καπαρτής, Ρομό