Ολυμπιακός: Φέρτε του… μεγάλους!

Σπουδαία αποτελέσματα απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους και τη φετινή χρονιά

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο; Ο Ολυμπιακός είχε τα αποθέματα όχι απλώς για να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά να πάρει και προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι με την Ανόρθωση, «μαξιλαράκι» που αποδείχτηκε πολύτιμο στο τέλος επιτρέποντάς του να φτάσει στη νίκη με 3-2.

Το γκολ του Σαμπίνια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν το σάλπισμα για την αντεπίθεση της ομάδα του Γιώργου Πετράκη, ο οποίος πιστώνεται μεγάλο μερίδιο για τη νέα επιτυχία της ομάδας του. Ο τρόπος που διαχειρίστηκε το παιχνίδι και οι αλλαγές του βοήθησαν τον Ολυμπιακό να φέρει τούμπα το παιχνίδι, με αυτήν του Γκουστάβο βεβαίως να είναι κομβική από τη στιγμή που ο Βραζιλιάνος πέτυχε δύο γκολ.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα. Το αξιοσημείωτο όμως είναι πως οι τρεις από αυτές ήρθαν σε βάρος της Ομόνοιας, του ΑΠΟΕΛ και της Ανόρθωσης, τριών ομάδων που ξεκίνησαν τη χρονιά με αδιαπραγμάτευτο στόχο το πρωτάθλημα. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι οι Τακτακαλίτες δεν έχασαν ούτε από την ΑΕΛ, μια ακόμα ομάδα δηλαδή που είχε βλέψεις διεκδίκησης του τίτλου.

Όπως και την περσινή σεζόν, λοιπόν, ο Ολυμπιακός είναι όχι απλώς υπολογίσιμος, αλλά μια ομάδα που μπορεί να κερδίσει τον οποιονδήποτε αντίπαλο ανεξαρτήτως του μπάτζετ ή των μεγαλεπήβολων στόχων του. Και όλα δείχνουν πως θα παλέψει μέχρι τέλους για να είναι και πάλι στην εξάδα.