Τεσσάρα με φόντο το δεύτερο στην ιστορία!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 4-2 την ΑΕΛ στο Μακάρειο και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης!

Αμάν μια Ολυμπιακάρα! Η ομάδα του Τακτακαλά χάρις σε σπουδαία εμφάνιση με επίθεση-«φωτιά» και άμυνα «σιδερένια», διέσυρε με 4-2 την ΑΕΛ στο Μακάρειο στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού κυπέλλου και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό. Ενόψει του επαναληπτικού στο Τσίρειο σε μία εβδομάδα, οι μαυροπράσινοι θα κληθούν να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους, ενώ η ΑΕΛ θα χρειαστεί να καταβάλει τεράστια προσπάθεια.

Κατά γενική εικόνα, οι παίκτες του Τσεντομίρ Γιανέφσκι, διαπιστώνοντας «τρύπες» στην ανασταλτική λειτουργία των γαλαζοκίτρινων και ειδικά στα άκρα της άμυνας, εκτέλεσαν άψογα το πλάνο του προπονητή τους. Είχαν απίστευτα εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά, αμυντικά ήταν σχεδόν ολόσωστοι και πέτυχαν έναν σπουδαίο άθλο και μπορούν να κοιμηθούν απόψε και να ονειρευτούν από τώρα τη συμμετοχή τους στον τελικό για τέταρτη φορά στην ιστορία τους.

Από την άλλη, η ομάδα του Λιμανιού έμοιαζε να τα έχει εξ αρχής χαμένα, η εμφάνισή της ήταν ΤΡΑΓΙΚΗ και η χειρότερή της στην τρέχουσα περίοδο, δεχόμενη μία βαριά ήττα με ανεβασμένα τα χέρια.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, με το «καλημέρα» ο Ολυμπιακός ξάφνιασε την ΑΕΛ, ή καλύτερα την έπιασε στον ύπνο, αφού άνοιξε το σκορ στο 2’. Ο Τόρες έχασε την μπάλα από τον Σαλί δεξιά στον άξονα όπως επιτίθετο η ομάδα της Λεμεσού, βγήκε βαθιά πλάγια μπαλιά ακριβείας στην απέναντι πλευρά σε κενό χώρο και ο Χάνι αφότου διένυσε απόσταση, πέρασε και τον Βοζίνια πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, είχε την κατοχή η Λεμεσιανή ομάδα, όχι όμως τις ευκαιρίες, ενώ συναντούσε και καλά οργανωμένη άμυνα όποτε έβγαινε μπροστά. Είχε δύο τελικές η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, αλλά ο Ολυμπιακός σε κάθε οργανωμένη επίθεση, ή αντεπίθεση γινόταν επικίνδυνος και είχε 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Ήταν ξεκάθαρο ότι οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στα άκρα της άμυνας, ενώ κενά… αέρος παρουσιάστηκαν σε κάποιες περιπτώσεις και στο χώρο του κέντρου.

Μάλιστα, σε μία από τις προσπάθειές τους οι μαυροπράσινοι ισχυροποίησαν το προβάδισμά τους με τον Κοστόφ στο 35’, με εκπληκτικό εν κινήσει σουτ του Βούλγαρου φορ που ήταν αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό, διαμορφώθηκε το 2-0, όμως, λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, το παιχνίδι πήρε «φωτιά», αφού επιτεύχθηκαν άλλα δύο γκολ. Η ΑΕΛ κατάφερε στο 43’ να μειώσει με πλασέ του Αντάμοβιτς μετά από ασίστ του Γεωργίου και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως, οι Τακτακαλίτες βρήκαν τον τρόπο να… επαναφέρουν την τάξη βάσει της εκπληκτικής εμφάνισής τους. Στο 45’ + 2, ο Σαλί έβγαλε έξυπνα στον Χάνι που έφευγε από δεξιά, ο Σάντος πήρε την μπάλα, αλλά ο Ιορδανός βρήκε τρόπο και την έκλεψε και με πλασέ εντός περιοχής διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Κέρκεζ έριξε στο παιχνίδι Μεντόγεβιτς, Παπαφώτη και Αβντιγιάι μπας και αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα τουλάχιστον για ένα δεκάλεπτο και αυτό είχε ως συνέπεια στο 50’ ο Ολυμπιακός να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην προδιαγραφόμενη νίκη του. Ο νεαρός Χαραλάμπους με… σόλο προσπάθεια από το κέντρο, διένυσε απόσταση, πέρασε από τον Πσισέ δύο φορές και με σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το 4-1.

Το παιχνίδι ηρέμισε στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έριξαν τις στροφές τους, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να μοιάζουν χαμένοι στο γήπεδο. Για να απειλήσουν δε, χρειάστηκε να έλθει το 70’ όπου σε αυτό το χρονικό σημείο και λίγα λεπτά αργότερα, κατέγραψαν δύο καλές στιγμές με τον Αβντιγιάι. Παρόλα αυτά, ένα ανέβασμά τους στα τελευταία λεπτά, έφερε γκολ για τους γαλαζοκίτρινους με τον Μαέ να μειώνει σε 2-4 στο 90’ και αυτό ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Ολυμπιακός (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σ. Ανδρέου, Νάνι, Χαραλάμπους (63' Ζαχαρίου), Χάνι (89' Σαμπίνια), Σαρφό, Ε. Κυριάκου, Σαλί (88' Κωνσταντινίδης), Γαρουφαλιάς, Κοστόφ (42' Μάντζης).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Πσισέ, Τεϊσέρα, Έουλερ (39' Σάντος), Τόρες (46' Αβντιγιάι), Ζντραφκόφσκι (45' Μεντόγεβιτς), Αντάμοβιτς, Γεωργίου, Ριέρα (46' Παπαφώτης), Μπάμπιτς (61' Μαέ).

Στάδιο: Μακάρειο.

Σκόρερ: 1', 45' + 2 Χάνι, 35' Κοστόφ, 50' Χαραλάμπους / 43' Αντάμοβιτς, 90'  Μαέ.

Κίτρινες: 60' Νάνι, 63' Μάντζης, 69' Σαρφό / 23' Χ. Κυριάκου, 45' + 3 Πσισέ.