Συμβιβασμός (vid)

Ολυμπιακός και ΑΕΛ πέτυχαν από ένα τέρμα και πήραν από ένα βαθμό

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Μακάρειο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε πρώτη το σκορ μόλις στο 9’, με τους «Μαυροπράσινους» να απαντούν στο 68’. Μάλιστα στο φινάλε ο Ολυμπιακός είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, όμως οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν τελικά στο 1-1 και πήραν από ένα βαθμό. Εξέλιξη που αφήνει και μαθηματικά εκτός εξάδας τον Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΛ θέλει μόνο νίκη στο επόμενο παιχνίδι ώστε να βρεθεί στο πρώτο γκρουπ στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Α’ ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με στόχο να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό η καθεμιά και να κερδίσουν τη μάχη του κέντρου. Γι’ αυτό και στην αρχή δεν είχαμε τη μεγάλη φάση. Τελικά αυτή ήρθε στο 9’ του αγώνα και μάλιστα ήταν τέρμα. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με τέρμα του Μπόρις Γκοντάλ. Συγκεκριμένα μετά από μια ωραία κομπίνα σε φάουλ ο Μαέ έκανε το πλασέ η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Ολυμπιακού, με τους αμυντικούς στη συνέχεια να μην διώχνουν σωστά, και μετά από σουτ του Αντάμοβιτς και με κόντρα η μπάλα έφθασε στον Γκοντάλ που από πολύ κοντά με σωστό πλασέ βρήκε δίχτυα. Η ατυχία όμως χτύπησε την πόρτα του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, καθώς στην προσπάθεια του για πλασέ γύρισε το πόδι του με αποτέλεσμα να μείνει στο έδαφος και να σπαράζει στους πόνους. Αποτέλεσμα ήταν η αναγκαστική αλλαγή και τον Νταβόρ να παίρνει τη θέση του.

Το τέρμα της ΑΕΛ ξύπνησε κάπως τον Ολυμπιακό που σιγά σιγά κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Η πρώτη του τελική ήρθε στο 24’ με ένα σουτ του Κοφί απ’ το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και είχε 2-3 καλές στιγμές, όμως έλειψε η τελική πάσα. Στο 30’ ο Ακόστα δικίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 36’ όμως η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς σε αντεπίθεση μετά από κόρνερ, ο Αντάμοβιτς έφθασε στην περιοχή, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να απομακρύνουν την τελευταία στιγμή τον κίνδυνο.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός άνοιξε κάπως με τη μπάλα να πηγαίνει απ’ τη μια εστία στην άλλη. Στο 41’ ο Αβραάμ πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ από δύσκολη γωνιά, με τον Βελίδη να του λέει όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Κοφί με ωραία ενέργεια από αριστερά βρέθηκε δίπλα απ’ την περιοχή της ΑΕΛ, έκανε το γύρισμα, με τον Μεντόγεβιτς να διώχνει σωτήρια προ του Αγιτέ που περίμενε μόνος για να σκοράρει. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με 0-1.

Β’ ημίχρονο

Με επιθετική διάθεση απ’ τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 47’ ο Κα έκανε τη μπαλιά από δεξιά, με τον Μηνά Αντωνίου να διώχνει προ του Αγιτέ. Και πάλι όμως το πρόβλημα της τελικής πάσας έκανε την εμφάνιση του.

Η ΑΕΛ πάντως έβρισκε χώρους μπροστά και προσπαθούσε να τους εκμεταλλευτεί χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Στο 58΄ πάντως η ΑΕΛ σκόραρε με τον Μαΐντεβατς όμως πιο πριν υπήρξε οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το τέρμα.

Και ενώ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και αυτό βόλευε μάλλον την ΑΕΛ, ο Ολυμπιακός βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης στο 68’. Συγκεκριμένα μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Κίκο, και μετά από κακό διώξιμο των παικτών της ΑΕΛ, ο Νάνι έκανε νέο γέμισμα και ο Ζαχαρίου με καρφωτή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Παρά όμως το τέρμα ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε και πολύ. Μάλιστα αν μια ομάδα έφθασε κοντά σε τέρμα ήταν ο Ολυμπιακός καθώς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχε μεγάλες ευκαιρίες. Μάλιστα στο 88’ ο Βινίσιους βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής όμως το σουτ του πέρασε ψηλά έξω. Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ντουβεντρού πέρασε εκατοστά έξω απ’ την εστία. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τις δυο ομάδες να συμβιβάζονται στο 1-1.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός (Χριστοδούλου): Βελίδης, Κίκο, Ακόστα (Οικονομίδης 66') , Κα, Βινίσιους, Κοφί (Ζαχαρίου 62'), Αζουλάο, Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου, Αγιτέ (Ντουβεντρού 80')

ΑΕΛ (Κέρκες): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (Γκαζαριάν 75'), Αντωνίου, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (Νταβόρ 12'), Κυριάκου, Μαΐντεβατς (Χουράδο 85')

Σκόρερ: Ζαχαρίου (68') / Γκοντάλ (9')

Κίτρινες Κάρτες: Κίκο, Αγιτέ / Αβραάμ, Τεϊσέιρα, Μαέ

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Pajac Igor