Ολυμπιακός για… φίλημα, Πάφος για…. κλάματα

Τεράστια νίκη για τους μαυροπράσινους

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που ξεπέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο της Πάφου με 2-0, στην πρώτη του νίκη μέσα στο Μακάρειο στάδιο για την φετινή χρονιά.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αν και δεν έθελξε με την παρουσία της, ήταν πιο ουσιαστική μπροστά από την εστία του Ρούτκο, σκοράροντας σε καθοριστικά χρονικά σημεία σε μια σημαντική νίκη. Από την πλευρά της η Πάφος, απογοήτευσε για ακόμη ένα παιχνίδι που φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Πλέον οι μαυροπράσινοι, βρίσκονται με 9 βαθμού στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με την Πάφο που βρίσκεται καθηλωμένη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στα highlight της αγωνιστικής το δεύτερο τέρμα του Ολυμπιακού με απευθείας εκτέλεση του Γκουστάβο. Το πρώτο τέρμα για τον τακταλά το πέτυχε ο Μάντζης.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε αρκετά λάθη, κοιτάζοντας αρκετά την αμυντική τους λειτουργία. Ο Ολυμπιακός, ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με την Πάφο να ισορροπεί και να γίνεται πιο επιθετική μετά το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα και να φτάνει σε δυο περιπτώσεις πολύ κοντά στο τέρμα. Στο 36’, ο Βαν Κέσελ, έκανε το γύρισμα στην περιοχή με την άμυνα της Πάφου να διώχνει πάνω στον Μανρίκε. Το σουτ του αριστερού μπακ των μαυροπρασίνων, πέρασε εκατοστά πάνω από την εστία του Ρούτκο. Δυο λεπτά αργότερα και στο 38’ ο Βαν Κέσελ και πάλι έκανε το γύρισμα στην περιοχή με την άμυνα της Πάφου να ολιγωρεί και πάλι με τον Μάντζη να μπαίνει στη φάση αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Από εκεί και πέρα η Πάφος, προσπάθησε και κατάφερε εν μέρει να ισορροπήσει τον αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει.

Β’ ημίχρονο

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, αφού ήταν η ομάδα που κρατούσε μπάλα και δημιουργούσε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ολυμπιακού και του Μιχαήλ. Οι ποδοσφαιριστές του Τόσιακ, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις προϋποθέσεις που είχαν βρει με τον Ολυμπιακό να τους τιμωρεί στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του στην επανάληψη. Ο Ζαχαρίου στην πρώτη του προσπάθεια στον αγωνιστικό χώρο, ανάγκασε τον Ρούτκο σε τεράστια διπλή επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης και μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μάντζης με δυνατή κεφαλιά, νίκησε τον Ρούτκο με την άμυνα της Πάφου να μην μπορεί να απομακρύνει μια εύκολη μπαλιά. Ο Ολυμπιακός, απλοποίησε τα πράγματα σκοράροντας και δεύτερο τέρμα στο 76’. Ο Γκουστάβο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, νίκησε τον Ρούτκο για δεύτερη φορά, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του. Η Πάφος, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Βαλακάρι από τα έντεκα βήματα στο 93' της αναμέτρησης.