Ισοπαλία σε ματς ροντέο… στο ΓΣΠ (vid)

Τέσσερα γκολ και μπόλικο θέαμα είχε το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Δόξα, που εξήλθαν ισόπαλοι 2-2

Ολυμπιακός και Δόξα έμειναν στην ισοπαλία και το 2-2 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και εναλλαγές συναισθημάτων. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39’ με την ομάδα της Κατωκοπιάς να ανατρέπει το σκορ σε δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 82’ ο Γκεριέρ με δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Α’ Ημίχρονο

Η Δόξα μπήκε πιο ορεξάτα στην αναμέτρηση και είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, δυσκολευόταν να διασπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων για να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στην ομάδα της Κατωκοπιάς και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Γενικά οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν ανοικτούς χώρους για να επιτεθούν και περιορίστηκαν σε μακρινά σουτ τα οποία στις πλείστες των περιπτώσεων ήταν εκτός στόχου.

Στο 23’ ο Χριστοδούλου έδειξε την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Μπένι από τον Γκεριέρ. Στη συνεχεία ο διαιτητής ορθώς άλλαξε την απόφαση του μετά από παρέμβαση του VAR καθώς η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Ο ρυθμός ανέβηκε τα επόμενα λεπτά. Η Δόξα απείλησε στο 27’ με ένα δυνατό σουτ του Ίλιτς το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Μολ.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει. Ο Κα από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς εξακολουθούσε να είναι πιο επικίνδυνη. Στο 34’ ο Ίλιτς κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να ανοίξει το σκορ στο 39’ από την άσπρη βούλα με τον Γκεριέρ. Το πέναλτι υποδείχθηκε μετά από παρέμβαση του VAR.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… ακατόρθωτο και γύρισαν το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά. Στο 44’ ο Σαντίκ μετά από αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού σε κόρνερ έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα και ισοφάρισε. Στο 45+1’ ο Σόμπτζεκ με πισινή κεφαλιά έκανε το 1-2 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στην επανάληψη με στόχο να βρει νωρίς το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 51’ ο Κα επιχείρησε να σκοράρει με σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και πολύ πιο επικίνδυνοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Στο 57’ ο Χέντρικς κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του ήταν πάρα πολύ αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Σισκόφσκι.

Στη συνέχεια, πέρασε σχεδόν ένα δεκαπεντάλεπτο μέχρι να καταγράψουμε κάποια καλή φάση. Στο 71’ ο Γκεριέρ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του ήταν πάρα πολύ άστοχο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ψύχας προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στο 80’ ο Σλόγκαρ έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον κίπερ της Δόξας να εκτινάσσεται και να παραχωρεί κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Τραϊτσέφσκι. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Γκεριέρ ο οποίος αυτή τη φορά ήταν εύστοχος από την πρώτη προσπάθεια και έκανε το 2-2 στο 82’.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία και να παίρνουν από ένα βαθμό.

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Γκεριέρ, Κα (54' Κορομά), Ευτυχίδης, Ιωάννου (46' Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (46' Ψύχας), Χέντρικς (76' Ντεσιρέ), Νάνι (46' Μάρκοβιτς), Κυριάκου

Δόξα (Τσέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς (77' Τιντζανί), Ιωσηφίδης (59' Τραϊτσέφσκι), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόμπτζεκ (69' Ασαμόα), Μέσκα (77' Αμπντουλάχι)

Σκόρερ: 39', 82' Γκεριέρ / 43' Σαντίκ, 44' Σόμπτζεκ

Κίτρινες κάρτες: 48' Σλόγκαρ, 89' Κυριάκου / 56' Ιωσηφίδης, 58' Μέσκα, 73' Κοβάσεβιτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ιωάννης Χριστοδούλου

VAR: Μάριος Αντωνίου