Ανατροπή παραμονής με γκολ-πέναλτι στο 101’! (vid)

Η Δόξα επέστρεψε με δραματικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα και βρίσκεται μια ανάσα από την παραμονή

Σπουδαία νίκη για την Δόξα που επικράτησε με 2-1 του Oλυμπιακού μέσα στο Μακάρειο. Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Σακκά χάρις στο γκολ-πέναλτι του Τιτζιανί στις καθυστερήσεις έκανε σημαντικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ενόχ 61’, Τρούγιτς 80’ και Τιτζιανί 90+11’.

Α’ ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο με τις δύο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν από τα πρώτα στάδια του αγώνα.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα υπέρ των γηπεδούχων για χέρι του Αντενόν. Παρόλα αυτά, μετά το On Field Review ο Θωμάς Χατζηβασιλείου έκρινε πως το χέρι ήταν σε φυσική θέση και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 29’ με το σουτ του Ντουρμισάι από το ύψος της περιοχής να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι.

Στο 41’ η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάριε κεφάλι στο σκορ! Ο Μπένι έκανε την παράλληλη πάσα από τα αριστερά με τον Στυλιανού να βάζει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός που στο 60’ απείλησε με το μακρινό δυνατό σουτ του Γιακουμάκη ο οποίος όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως η ομάδα του Τούτης πήρε κεφάλι στο σκορ! Ο Ενόχ πήρε την μπάλα από τα δεξιά της περιοχής, ελευθερώθηκε υπέροχα από τον Ίλιτς και με ένα ωραίο πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Δύο λεπτά μετά η Δόξα «απάντησε» άμεσα με τον Τρούγιτς να σκοράρει με ωραίο διαγώνιο σουτ από τα αριστερά της περιοχής. Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε αφού ο Σαντίκ που συμμετείχε στην φάση ήταν σε αντικανονική θέση.

Στο 68’ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Έσελινγκ από την εκτέλεση φάουλ του Χριστοδούλου να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Στο 80ο λεπτό όμως η ομάδα του Σακκά έφερε στα ίσα το ματς! Ο Μέσκα βρήκε υπέροχα τον Τρούγιτς ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έκανε το πλάσε από το σημείο του πέναλτι και έγραψε το 1-1.

Ακολούθως η Δόξα πίεσε και έχασε τεράστια φάση στο 90+4’ για να «κλέψει» το ματς! Ο Ασάντε από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στην δεξιά δοκό του Τσαρλς.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έπαιρναν τον βαθμό, ο ρεφ της αναμέτρησης υπέδειξε την άσπρη βούλα για πάτημα του Λιασίδη στον Σαντίκ στο 90+11’. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τιτζιανί ο οποίος ήταν εύστοχος χαρίζοντας έτσι ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του!

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Τσαρλς, Λιασίδης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου (79' Χέντρικς), Πεχλιβάνης, Γιακουμάκης, Ζευκής (79' Καϊάφας), Ενόχ, Αλσέους, Ντουρμισάι (71' Μ. Δημητρίου), Κορομά (46 Κυριάκου).

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν (76' Ασαμόα), Ολιβέιρα, Ίλιτς (76' Μέσκα), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι (70' Τιτζιανί), Ασάντε, Τρούγιτς.

Σκόρερ: 61' Ενόχ / 80' Τρούγιτς, 90+11' Τιτζιανί

Κίτρινες: 44' Πεχλιβάνης, 71' Ντουρμισάι / 38' Ίλιτς, 44' Τρούγιτς, 50' Στυλιανού, 59' Ασάντε

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

VAR: Αθανασίου Κυριάκος