Παφίτες… αποφασισμένοι για Ευρώπη!

Σπουδαία νίκη στη Λευκωσία για την ομάδα του Μίλανιτς

Σπουδαία νίκη πήρε η Πάφος στη Λευκωσία επί του Ολυμπιακού για την 17η αγωνιστική, ανεβαίνοντας προσωρινά στην 4η θέση με 25 βαθμούς. Η ομάδα του Μίλανιτς κέρδισε με 1-2, χάρις σε γκολ των Κοβάσεβιτς στο 16' και Ζάιρο στο 32'. Για την ομάδα της Λευκωσίας, ισοφάρισε προσωρινά ο Χαραλάμπους στο 32'.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ είχε πολύ καλό ρυθμό, φάσεις και με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ. Στο 16', οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πλασέ του Κοβάσεβιτς μετά από πάσα του Ντάγκλας στον Κροάτη στον κενό χώρο. Προηγήθηκε λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, πριν από την επίτευξη του γκολ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 32' με γυριστό πλασέ του Χαραλάμπους που κατέληξε στην γωνία του Ρούντκο μετά την εκτέλεση κόρνερ του Σάλι. Σε γενικές γραμμές, η Πάφος ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1, λόγω της μοναδικής τελικής προσπάθειας των γηπεδούχων στον στόχο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ολυμπιακός έχασε δύο κραυγαλέες ευκαιρίες με Κα και Κονφέ μέχρι το 53', όμως στην επόμενη φάση η Πάφος σκόραρε για το 1-2. Ο Σαμπίνια έκανε τραγικό λάθος, ο Ζάιρο το εκμεταλλεύτηκε, απέφυγε τον Μολ και σε κενή εστία σκόραρε, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια, η παφιακή ομάδα διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Συνεπώς, η ομάδα του Μίλανιτς πήρε μια σπουδαία νίκη, η οποία την ανέβασε στους 25 βαθμούς. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έμεινε στους 16 και παρέμεινε στην 9η θέση.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Λούκας Αλκάραθ) : Μολ, Σαμπίνια, Σάλι, Γκουστάβο, Κα (80' Πεχλιβάνης), Μανρίκε, Κονφέ, Ντιαγκνέ, Νάνι (70' Μανιάς), Κυριάκου (80' Μποβέδα), Χαραλάμπους (60' Γουίλσον)

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς) : Ρούντκο, Παλάσιος, Χότσκο, Κοβάσεβιτς (63' Χέσταντ), Ζάιρο (85' Ντράγκομιρ), Ντάγκλας Αουρέλιο (70' Αλ Γκαντιουί), Ζοάο Αουρέλιο (62' Πάγιτς), Τάλις (70' Αϊλτον), Πάνιτς, Μπάϊριτς, Πάντσεον

Σκόρερ: 32' Χαραλάμπους/ 16' Κοβάσεβιτς, 53' Ζάιρο

Κίτρινες: Σαμπίνια/Τάλις, Παλάσιος, Πάνιτς, Ντράγκομιρ