Κεραυνοβόλησε τον… κακό της δαίμονα

Διπλό της Ομόνοιας στο Μακάρειο... με ένα υπέροχο γκολ του Κούσουλου

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ομόνοια που στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι-οφ, κέρδισε στο Μακάρειο τον Ολυμπιακό με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημειώθηκε στο 52’ από τον Κούσουλο, ο οποίος σκόραρε με μια βολίδα εκτός περιοχής. Η σημερινή νίκη ήταν και η πρώτη φετινή της Ομόνοιας, εις βάρος της ομάδας του Τακτακαλά.

Πολύ καλός ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είδε τον αντίπαλο του στα μάτια, όμως μετά το γκολ του Κύπριου διεθνή, η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια μετρά πλέον 59 βαθμούς και επέστρεψε στη κορυφή της βαθμολογίας. Έκτος παραμένει ο Ολυμπιακός που έχει 34 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια που κράτησε περισσότερο μπάλα και πίεσε για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Ολυμπιακός αμύνθηκε από την αρχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πολύ καλά και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φτιάξουν αρκετές ευκαιρίες.

Όσον αφορά τις φάσεις που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, η πρώτη τελική στον στόχο καταγράφηκε στο 6’, όταν ο Γκόμεθ έκανε το σουτ, όμως ο Μιχαήλ μπλόκαρε.

Από ένα σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι και να γίνει αρκετά επικίνδυνος.

Οι «μαυροπράσινοι» έφτιαξαν αρκετές καλές προϋποθέσεις, τις οποίες δεν επέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι να γίνουν ευκαιρίες, με εξαίρεση όμως της φάση του 37’. Συγκεκριμένα, ο Πεχλιβάνης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Φαμπιάνο, ο οποίος κατάφερε να αποκρούσει.

Μετά από αυτή τη φάση δεν καταγράφηκε κάτι άλλο αξιόλογο και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο στα πρώτα του λεπτά, όμως αυτό το σκηνικό έμελλε να αλλάξει σχετικά νωρίς.

Συγκεκριμένα, στο 52’ της αναμέτρησης η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με έναν κεραυνό του Κούσουλου εκτός περιοχής. Μετά το γκολ του Κύπριου μέσου, οι «πράσινοι» έλεγξαν τον αγώνα και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους να απειλήσει. Μάλιστα έχασαν και ορισμένες καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν ακόμη ένα γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή μετά το γκολ του Κούσουλου ήρθε στο 57’, όταν ο Γκόμεθ μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

Επίσης, στο 66’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τσέποβιτς να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Μιχαήλ να αποκρούει.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, η Ομόνοια έλεγχε τον αγώνα και έφτασε στη νίκη και στη κατάκτηση των τριών βαθμών.

Highlight: Το γκολ του Κούσουλου που έκρινε τον νικητή, ενώ ήταν καθοριστικό και για την εικόνα του αγώνα, αφού μετά το γκολ του Κύπριου διεθνή, η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φτιάξει ευκαιρίες για γκολ.

Ολυμπιακός (Τσ. Γιανέσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (85' Κυριάκου), Σάλι (60' Χάνι), Σαντάνα, Μανρίκε, Σαρφό (85' Γαρουφαλιάς), Πεχλιβάνης (65' Βαν Κέσελ), Σωτηρίου, Νάνι, Ανδρέου, Μάντζης (60' Κοστόφ).

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοϊζου, Ασάντε (81' Ντούρις), Τσέποβιτς (69' Παπουλής).

Σκόρερ: - / 52' Κούσουλος.

Κίτρινες: 33' Σωτηρίου, 82΄Σαντάνα / 41' Ασάντε.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας.