Σαλαμίνα... εξάδας

Τεράστιας σημασίας η νίκη για την Νέα Σαλαμίνα, που πάτησε εξάδα

Ένα φανταστικό πρώτο μέρος για τους ερυθρόλευκους, που κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 5΄. Ο Εθνικός δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος, αλλά ούτε και στο δεύτερο, εκτός από τελευταία λεπτά του αγώνα. Αλλά εκεί βρήκε ένα εκπληκτικό Κίσσα που άναψε κόκκινο στους παίχτες του Κλάφουριτς.

Ά Ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα είναι για την Νέα Σαλαμίνα στο 3΄. Ο Κίνγκσλεϊ με μια πολύ ωραία ενέργεια καταφέρνει να αδειάσει τους παίχτες του Εθνικού αλλά το σουτ που επιχείρησε πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα τού Εθνικού κατάφερε να σκοράρει με τον Μαρκόφκσι. Ο εξτρέμ του Εθνικού, τσίμπησε την μπάλα απ' τον Φουστάρ, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Λαμπό και να καταλήγει στα δίκτυα.

Από αυτό το σημείο η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε μια συνεχιζόμενη πολιορκία στην εστία του Μπογκαντίνοφ, δημιουργώντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 24΄ η υπεροχή των «ερυθρολεύκων» εξαργυρώνεται με την με την Νέα Σαλαμίνα να φτάνει στην ισοφάριση. Ο Μαριάνοβιτς κάνει την σέντρα, με τον Λαμπό να πετάγεται πιο ψηλά από όλους και με μια στριφτή κεφαλιά να γράφει το 1-1.

Ο ρυθμός από αυτό το σημείο έπεσε, ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου έγιναν κυριολεκτικά τα πάντα, με την Σαλαμίνα να φέρνει τούμπα τον αγώνα.

Στο 41΄, ο Σίμπσον δίνει μέσα στην περιοχή στον Κίνγκσλεϊ που με κοντινό πλασέ κάνει το 2-1. Δυο λεπτά αργότερα πάλι ο Κίνγκσλεϊ μόνος μέσα στην περιοχή κάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κορέιρα, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων στην Νέα Σαλαμίνα.

Ο Εθνικός στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κερδίζει πέναλτι μετά από ανατροπή του Κίσσα στον Κοστόφσκι μέσα στην περιοχή, με τον Κουντόμπιακ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μειώνει σε 3-2 για τον Εθνικό.

΄Β Ημίχρονο

Ένα δεύτερο μέρος που σε σύγκριση με το πρώτο μέρος που είχε πάρα πολλές φάσεις, δεν είχε την μεγάλη φάση για σχεδόν ένα εικοσάλεπτο.

Ο Εθνικός πατούσε καλύτερα και είχε την κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την μεγάλη φάση.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο είναι στο 68΄ για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Κορέιρα κάνει την σέντρα από αριστερά, με τον Σίμπσον να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

Στο 72΄ ο Εθνικός είχε ένα δυνατό σουτ με τον Γκλομπαρτ από πολύ μακριά αλλά πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός πίεσε αρκετά την Νέα Σαλαμίνα για να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 89΄ μια κεφαλιά του Ιωάννου μετά από κόρνερ περνά λίγο έξω. Στην συνέχεια και στο 3ο λεπτό τον καθυστερήσεων ο Μιγκελίτο κάνει την κεφαλιά αλλά ο Κίσσας εκτινάσσεται και λέει όχι. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα, ο Κόνε, επιχειρεί το δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή αλλά πάλι λέει οχι ο Κύπριος τερματοφύλακας.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη στον σημερινό αγώνα που την ανεβάζει στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Διακριθέντες:

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Κορέιρα που ήταν εκπληκτικός. Ήταν ο παίχτης που δημιουργούσε τις περισσότερες φάσεις για την Νέα Σαλαμίνα, αλλά ήταν εξίσου καλός και στο αμυντικό κομμάτι.

Πολύ καλό παιχνίδι για την Νέα Σαλαμίνα έκανε και ο τερματοφύλακάς της Τάσος Κίσσας, που στα τελευταία λεπτά κράτησε την νίκη για την ομάδα του, καθώς ο Εθνικός είχε  2-3 καλές ευκαιρίες για ισοφαρίσει, ωστόσο του είπε όχι. Και ο Κίνγκσλεϊ, πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση σκοράροντας δυο γκολ παρόλο που αγωνιστικέ για μόνο 54 λεπτά.

Από το Εθνικό πολύ καλή παρουσία για ακόμα ένα αγώνα είχε ο Μ. Ηλία που ήταν ο παίχτης που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Καθώς επίσης και ο Μιγκελίτο έκανε πολύ καλό αγώνα που με την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έδωσε πιο επιθετικό αέρα στον σύνολο του   Κλάφουριτς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Φουστάρ (8΄Σέζαρ), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ (54΄ Μαουρίτσιο), Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού( 87΄Τινστέλ)

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μ. Ηλία, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (79΄Χαραλάμπους), Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (60΄Μιγκελίτο), Ιωάννου, Ι. Μαρκόφσκι (88΄Κονέ)

Σκόρερ: Λαμπό, Κίνγκσλεϊ χ2 /Ι. Μαρκόφσκι,Κουντόμπιακ

Κίτρινες Κάρτες: Κωστή, Κίσσας, Μαριάνοβιτς / Ηλία