Νέα Σαλαμίνα – Απόλλωνας 2-1: Έκλεισε όπως της άξιζε μια υπέροχη χρονιά (vid)

Ακόμη μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του Πουρσαϊτίδη

Με τον καλύτερο τρόπο που της άξιζε έκλεισε την χρονιά η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την νίκη με 2-1 απέναντι στον Απόλλωνα και έτσι έκλεισαν ένα υπέροχο κύκλο που έκαναν αυτή την χρονιά. Μια μαγική χρονιά με μια Νέα Σαλαμίνα να ήταν πιο δυνατή από ποτέ βάζοντας δύσκολα σε όλες τις μεγάλες ομάδες.

Στα του παιχνιδιού η Νέα Σαλαμίνα ήταν σε όλη την διάρκεια του αγώνα καλύτερη από τον Απόλλωνα και πήρε δίκαια την νίκη. Σκόρερ για τις δυο ομάδες οι Ελουντού και Χρυσοστόμου για την Σαλαμίνα και Σκέμπρι για τον Απόλλωνα.Στην Τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τερμάτισε ο Απόλλωνας.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό σε ευκαιρίες. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που ήταν καλύτερη και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν και η φάση που η Νέα Σαλαμίνα πήρε κεφάλι στο σκορ. Έγινε το λάθος στο χώρο του κέντρου με τον Κωστή να δίνει στον Ελουντού στο κενό χώρο. Ο άσσος της Σαλαμίνας προσπάθησε αρχικά να περάσει την μπάλα πάνω από τον Κίσσα με τον Κύπριο τερματοφύλακα να απομακρύνει την μπάλα και στο ριμπάουντ ο Ελουντού με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Η Σαλαμίνα που έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα το αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Κίνγκσλεϊ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κίσσα να αποκρούει την μπάλα με υπερένταση με τα πόδια. Στο 44ο λεπτό, γύρισμα του Ελουντού στην περιοχή με την άμυνα του Απόλλωνα να δείχνει αδυναμία για να διώξει την μπάλα και τον Κωστή μέσα από την περιοχή να μην μπορεί να βρει στόχο. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ελουντού βρήκε τον Σιαθά στο δεύτερο δοκάρι με την κεφαλιά του μικρού να μην είναι καλή. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Σαλαμίνα ήταν σαφώς ανώτερη από τον Απόλλωνα κατάφερε να σκοράρει ένα τέρμα και να είναι μπροστά στο σκορ δίκαια.

Β’ ημίχρονο

Ακόμη πιο φτωχό ήταν και το δεύτερο ημίχρονο μεταξύ των δυο ομάδων. Στο 55ο λεπτό η Σαλαμίνα έχασε μια καλή στιγμή με τον Σιαθά να βάζει την προβολή στην σέντρα του Σεγίου και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Κίσσα. Λίγο αργότερα ο Ελουντού πάτησε περιοχή κάνοντας το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του κήπερ του Απόλλωνα. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 66ο λεπτό. Ο Βασιλείου έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Αντρέ Σκέμπρι να κάνει την κεφαλιά και να γράφει το 1-1 για την ομάδα του. Στην εκπνοή του αγώνα η Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει την νίκη με την κεφαλιά του Χρυστόμου. Ο νεαρός πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλη την άμυνα του Απόλλωνα και εκμεταλλευόμενος την λάθος έξοδο του Κίσσα έγραψε με δυνατή κεφαλιά το 2-1 για την ομάδα του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Ελουντού, Σιαθάς και φυσικά ο Κωστή. Και οι 3 ποδοσφαιριστές δημιούργησαν αρκετά προβλήματα κάτω από την εστία του Κίσσα. Από την άλλη καλό παιχνίδι έκανε Ντίλαν που ήταν από τους καλύτερους του γηπέδου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Κακό παιχνίδι έκανε ο Κίνγκσλει που ήταν στην σκιά του καλού του εαυτού. Από την άλλη ο Απόλλωνας γενικά έκανε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι και δεν απείλησε την ομάδα της Σαλαμίνας

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Αυγουστή: Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς ο Σοφρώνης Αυγουστή έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές αλλάζοντας έτσι μια 8αδα ποδοσφαιριστών. Αυτό δεν του βγήκε σε μεγάλο βαθμό και έτσι τερμάτισε στην 3η θέση πίσω από την ΑΕΚ.

Πουρσαϊτίδης: Θα ήταν άδικο να έκλεινε την χρονιά χωρίς νίκη. Μια εκπληκτική χρονιά έφτασε στο τέλος της με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας του να δείχνουν ότι έχουν μεγάλο μέλλον