Νέα Σαλαμίνα: Πρώτο για Ντορεγκαράι, πρώτη για Ντάτκοβιτς

Ανοιξε λογαριασμό ο Αργεντινός, παρών σε αποστολή ο Κροάτης

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Σημαντικότατη η χθεσινή νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί της Δόξας (1-0) για ευνόητους λόγους. Ηταν και γλυκιά συνάμα με βάση τον τρόπο που ήλθε. Με γκολ ακριβώς στο φινάλε. Ηταν ένα αμφίρροπο και αγωνιώδες ματς.

Με βάση το τι είδαμε, το ματς μπορούσε να το κερδίσουν και οι δυο ομάδες. Η Δόξα ηταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, η δε Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στο δεύτερο.

Η είσοδος του Φελίπε έκανε αποδοτικότερη τη μεσαία γραμμή και κατά συνέπεια πιο επιθετική και πιο απειλητική την ομάδα της Αμοχώστου για τον αντίπαλο, που είχε και αυτός τις ευκαιρίες του.

Ηταν η πρώτη νίκη της Νέας Σαλαμίνας χωρίς γκολ στο παθητικό. Για να δούμε αν σημαίνει κάτι αυτό από δω και μπρος. Η ουσία πάντως είναι ότι η ομάδα μετρά τρεις νίκες σε έξι αγώνες.

Ηταν το πολύτιμο γκολ το πρώτο φετινό του Ντιέγο Ντορεγκαράι, που μπήκε ως αλλαγή και λύτρωσε τους ερυθρόλευκους στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Πρώτο γκολ στην σεζόν για τον Αργεντινό και βεβαίως το ζητούμενο είναι να υπάρξει και  συνέχεια.

Στο χθεσινό ματς ήταν για πρώτη φορά στην αποστολή σε επίσημο παιχνίδι ο Νίκο Ντάτκοβιτς που πριν την έναρξη σεζόν είχε τραυματιστεί σε φιλικό ματς. Είναι πιθανό να αγωνιστεί για πρώτη φορά στο εντός έδρας ματς του Κυπέλλου με την Πέγεια την Τετάρτη.

Επιστρέφει και ο Αμπελαγί Ντιακιτέ που εξέτισε την ποινή του.

Ο Τιάγκο έμεινε εκτός λόγω θλάσης και με βάση τις ενδείξεις θα μείνει εκτός και από το ματς του Κυπέλλου.

Το επόμενο ματς είναι με αντίπαλο την Ομόνοια στο ΓΣΠ στις 17 του μήνα. Αλλά προέχει το Κύπελλο…