Νέα Σαλαμίνα: Πότε περιμένει να κερδίσει;

Επέδειξε αυτοκαταστροφική συμπεριφορά

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Αδιανόητη (με τον τρόπο που ήλθε) ισοπαλία 3-3  χθες για τη Νέα Σαλαμίνα στο εκτός έδρας ματς με την ΕΝΠ.

Το παιχνίδι έμοιαζε να είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, με τον Βάγκνερ να πετυχαίνει χατ τρικ σε διάστημα 24 λεπτών. Στο 11’ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μπάλαζιτς, δύο λεπτά αργότερα το εκτέλεσε εύστοχα, ενώ με δύο πλασέ στο 32’ και 37’ έδωσε γερό προβάδισμα στους ερυθρόλευκους. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν δικαιότατο, αφού η Νέα Σαλαμίνα ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στο γήπεδο.

Στη συνέχεια όλα άλλαξαν. Καταστροφικό ήταν το δεύτερο μέρος αφού η ΕΝΠ αντέδρασε έγινε η ομάδα που κυριάρχησε και σκόραρε τρις, ενώ στο 52’  ήλθε άλλη  μια αναποδιά. Αποβλήθηκε ο Κονφέ.

Η απόλυτη ψυχρολουσία  («απόλυτη» γιατί ήταν χειρότερα τα πράγματα και από το ματς με την Καρμιώτισσα) για τη Νέα Σαλαμίνα που έδειξε αδυναμία να διαχειριστεί ένα σκορ με σοβαρότατο πλεονέκτημα. Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στην ανεπιθύμητη 11η θέση και τη ζώνη του υποβιβασμού με 35 πόντους,.

Το ντεμπούτο του Κωνσταντίνου Μηνά ήταν τελικά εφιαλτικό.

Μετά από αυτό το κάζο πότε περιμένει να κερδίσει ματς η Νέα Σαλαμίνα; Ήταν σαφές στο ματς με την Καρμιώτισσα ότι τα πόδια των παικτών είχαν βαρίδια από το άγχος. Χθες ήταν εμφανέστατο ξανά το ίδιο πράγμα.