Νέα Σαλαμίνα: Όταν το ποδόσφαιρο γίνεται σκληρό

Στάθηκε πολύ καλά μέχρι το 65’ ενώ έχασε καλές ευκαιρίες

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Μέχρι το 65’ στο χθεσινό ματς στην έδρα της με το ΑΠΟΕΛ η Νέα Σαλαμίνα είχε κάνει το καλύτερο της φετινό παιχνίδι. Με υποδειγματική άμυνα, αποδοτικό πρεσάρισμα, κλείσιμο διαδρόμων για τον αντίπαλο και καλή εκδήλωση αντεπιθέσεων που δεν είχαν θετική κατάληξη κυρίως γιατί οι Ελουντού και Ντιστέλ δεν είχαν καλό…φίνις, στις προσπάθειες τους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι το 59’ έχασε τρεις καλές ευκαιρίες με τους Ελουντού (48’), Κορέια (55΄) και Κωστή (59’). Αν  προηγείτο η ομάδα της Αμμοχώστoυ, θα ήταν ό,τι πιο φυσιολογικό με βάση τη ροή και τις ευκαιρίες του αγώνα.

Στο 65’ σε στημένη φάση –φάουλ του Μάτιτς και κεφάλι του Μερκή –το ΑΠΟΕΛ σκοράρει στη δεύτερη του ουσιαστικά προσπάθεια στην επανάληψη.

Σε 69’ και 73’ οι Μάτιτς και Βιτιγκάλ πέτυχαν εξαιρετικά γκολ και το σκορ έγινε 0-3. Τετέλεσται…

Το ότι το ματς δεν …έβγαινε για τη Νέα Σαλαμίνα φάνηκε ακόμη και στο 89’ που ο Σίμπσον με σουτ βρήκε το δοκάρι!

«Πιστεύω πως το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Πάμε στο Μακάρειο κόντρα στη Δόξα για τη νίκη».
.
Αυτά είπε στην κάμερα της cytavision ο Σάββας Τσαμπούρης μετά το ματς. Συμφωνούμε για το πρώτο μέρος όπως συμφωνούν όλοι όσοι είδαν τον χθεσινό αγώνα. Όχι μόνο δεν την ήθελε η μπάλα τη Βαρωσιώτικη ομάδα, αλλά την τιμώρησε κιόλας.