Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός 3-2: Μαριάνοβιτς ο «λυτρωτής»! (vid)

Πρώτο τρίποντο στη σεζόν για τους ερυθρόλευκους, 3-2 τον Ολυμπιακό!

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα, κυρίως στο δεύτερο μέρος, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φύγει με το τρίποντο κερδίζοντας με 3-2.

Ο Μαριάνοβιτς λύτρωσε την ομάδα της Αμμοχώστου και της χάρισε τους πολυπόθητους πρώτους της τρεις βαθμούς. Πραγματικά ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, το οποίο θα μπορούσε να έχει οποιαδήποτε κατάληξη. Άναρχο το παιχνίδι μετά από το δεύτερο γκολ της Νέας Σαλαμίνας, πρόσφερε πραγματικά σπουδαίο θέαμα στους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους που το παρακολούθησαν. Η κάθε ομάδα είχε τα καλά και τα κακά της διαστήματα, στο τέλος όμως πανηγύρισαν οι ερυθρόλευκοι. Ο Ελουντού με την είσοδο του στο παιχνίδι έκανε τη διαφορά, ενώ ντεπούτο έκανε ο Βινίσιους για τον Τακτακαλά, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή.

Α’ Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα, κέρδισε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε σιγά σιγά να οργανώσει τις επιθέσεις του. Η Νέα Σαλαμίνα από την άλλη μπήκε αρκετά μουδιασμένα και περίμενε στο μισό της τους φιλοξενούμενους. Η μέχρι το δεκάλεπτο ανούσια υπεροχή των «μαυροπρασίνων», απέκτησε ουσία στο 13’, όπου ο Κα εκμεταλλευόμενος το ριμπάουντ από το σουτ του Χαμντί, νίκησε τον Βεσελόφσκι και έγραψε το 0-1. Ο Πάμπος Χριστοδούλου δεν θα μπορούσε να φανταστεί και πολύ καλύτερο ξεκίνημα από αυτό που είχε, η συνέχεια όμως δεν πρέπει να τον αφήνει ευχαριστημένο. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο 15λεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα, ανέβηκαν, δημιούργησαν και πίεσαν αρκετά. Είχαν δύο πολύ ξεκάθαρες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν νωρίς μία στο 17’ και μία στο 21’ αλλά χαράμισε και τις δύο ο Σίμπσον με φτωχά τελειώματα. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη συνέχισε να έχει την υπεροχή χωρίς όμως να δημιουργήσει άλλες καλές ευκαιρίες, για να έρθει ο Τισντέλ στο 42’ να κάνει τη διαφορά. Μετά από άψογο ένα-δύο με τον Κίνγκσλευ, νίκησε τον Μπάιζα και έφερε στη Σαλαμίνα την πολυπόθητη ισοφάριση πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν ομαλά και οι όμάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια, έχοντας ήδη στο ενεργητικό τους από ένα γκολ η κάθε μία.

Β’ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και στην επανάληψη. Μόλις στο 47’ είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία σε μια φάση που από το γύρισμα του Κίκο από αριστερά, ο Κα βρέθηκε ανενόχλητος έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο με πολλά λάθη και νευρικότητα για τις δύο ομάδες. Μέσα σε αυτό το δεκάλεπτο είχαμε και την αναγκαστική αλλαγή του Σαν Ρομάν, τον οποίο αντικατέστησε ο Τσαμπούρης. Στο 62’ ο Ολυμπιακός είχε μια καλή στιγμή με το δυνατό σουτ του Χαμντί να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς πηρε φωτιά! Ενώ ο Ολυμπιακός πίεζε συνεχώς και κρατούσε τη μπάλα, στο 69’ σε μια πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με εξαιρετικό τελείωμα του Κορέϊα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, 2-1. Δεν πρόλαβε να χαρεί όμως για πολύ αφού στο 75’ σε μια περίεργη φάση η ομάδα του Τακτακαλά έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από μπαλιά του Χαμντί, ο Ντουβεντρού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και έβαλε τη μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι, γράφοντας το 2-2. Δεν τελείωσαμε όμως εκεί.. Αυτό το συγκλονιστικό ματς είχε και άλλα να δώσει. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι τρελός και στο 84 με μια συστημένη ασιστ του Ελουντού, ο Μαριάνοβιτς με ασύλληπτο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για το 3-2! Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει στο τέλος και έτσι ο Μαριάνοβιτς έγινε ο λυτρωτής!

Διακριθέντες:

Νέα Σαλαμίνα: Κορέϊα και Κίνγκσλευ έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους. Δεν μπορεί να λείπει φυσικά ο σκόρερ του 3ου πανέμορφου γκολ, Μαριάνοβιτς. Τη διαφορά έκανε με την είσοδο του ο Ελουντού.

Ολυμπιακός: Γενικά αρκετά καλή απόδοση από τους φιλοξενούμενους. Ο Χαμντί ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε μαζί με τον Κα και τον Αγιτέ.

Απογοήτευσαν:

Νέα Σαλαμίνα: Όλοι ήταν πολύ καλοί ανα διαστήματα, κανένας δεν απογοήτευσε.

Ολυμπιακός: Αρκετά καλοί και οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, δεν μπορεί κανένας να χρεωθεί την ευθύνη για την ήττα.

Κοουτσάρισμα:

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): Ξεκίνησε με 3-4-3, όμως μόλις δέχθηκε το γκολ γύρισε το σύστημα σε 4-3-3 και αυτό βοήθησε πολύ την ομάδα να φτάσει στην ισοφάριση. Στη συνέχεια έκανε αυτό που έπρεπε και η ομάδα του έφθασε στη νίκη. Τα πράγματα φυσικά θα μπορούσαν να στραβώσουν αλλά τελικά τα κατάφερε.

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): Έπαιξε με 4-3-3, πήρε τον έλεγχο του αγώνα στην αρχή και πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή το γρήγορο γκολ. Στην πορεία στράβωσαν τα πράγματα και δεν κατάφερε να τα ανατρέψει. Αν σκόραρε η ομάδα του στην αρχή του Β μέρους όπου πίεζε ίσως τα πράγματα να είχαν διαφορετική κατάληξη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μαριάνοβιτς, Σίμπσον(Ελουντού 63'), Κίνγκσλει, Σαν Ρομάν(Τσαμπούρης 59'), Κωστή, Λαμπό, Ρέϊνολντς(Νουρ 80'), Χριστοφόρου, Τισντέλ, Κορέια

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Χεράλδο, Ακόστα(Βινίσιους 80'), Οικονομίδης, Κα(Ζαχαρίου 53'), Νανι(Ντουβεντρού), Χαμντί, Αγιτέ

Σκόρερς: Τισντέλ (42'), Κορέϊα (69') Μαριάνοβιτς (84') / Κα (13'), Ντουβεντρού (75')

Κίτρινες Κάρτες: ΡέΙνολντς / Κίκο, Ψάλτης, Βινίσιους